SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Produkčný Detskej univerzity: Deti sú dnes samostatnejšie, sebavedomejšie

S Detskou univerzitou je už 16 rokov.

Kamil Pončák (44) vyštudoval muzikálový spev a herectvo v Košiciach, pôsobil v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Šestnásť rokov pracuje ako produkčný Detskej Univerzity Komenského a divadla Aréna. Hlavný program Detskej Univerzity Komenského tvoria prednášky vysokoškolských pedagógov, ktoré sú prispôsobené veku a záujmom detí. Okrem prednášok majú deti aj sprievodný program - workshopy, exkurzie, výlety či návštevu kultúrnych podujatí. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Cez prázdniny má na starosti vyše tristo detí, ktoré sa ani cez leto neprestávajú učiť. Študujú na Detskej Univerzite Komenského s vysokoškolskými profesormi, spovedajú poslancov národného parlamentu či pracujú na workshopoch v Národnej banke.

KAMIL PONČÁK sa stará o produkciu podujatia od jeho začiatkov. Hovorí o tom, ako sa deti za tie roky zmenili a prečo je lepšie, keď sa od nich rodičia držia ďalej.

Baví dnes ešte deti učiť sa a navyše cez prázdniny?
Určite áno. Vzhľadom na to, že máme každoročne plný stav - 340 detí, je o Detskú univerzitu veľký záujem. Napriek tomu, že je to cez prázdniny, vidíme, že sa deti chcú učiť.

Čo deti dnes zaujíma, v porovnaní s obdobím pred šestnástimi rokmi, keď ste v Detskej univerzite začínali? V čom sú iné?

Technológie, mobily sú pre nich „in“. No napriek tomu ich učíme napríklad aj veci, ktoré sa týkajú, či už umenia: prečo potrebujeme galériu, načo nám je múzeum, alebo práva: napríklad prečo policajti môžu nasadzovať putá.

Aj to sú veci podstatné pre život, ktoré by mali ovládať.

Deti sú dnes tiež samostatnejšie, sebavedomejšie. Pri niektorých máte pocit, že sa rozprávate s dospelým človekom. Majú množstvo informácií, sledujú internet, médiá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chceme, aby si každý našiel, čo ho zaujíma. Snažíme sa na Detskej univerzite vymyslieť čo najviac rozmanitých tém, či už sú to napríklad workshopy informačných technológií, tanečný alebo komunikačno-debatný.

Pýtajú sa dnes deti viac ako pred šestnástimi rokmi?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu