SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Včelárka: V pyramídach našli med, ktorý bol úplne v poriadku

Rita Novosadová hovorí, čo ničí včely.

Rita Novosadová (41) vyštudovala záhradnú a krajinnú architektúru na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Je členkou Spolku včelárov Slovenska a je certifikovanou apiterapeutkou. S manželom vedú rodinnú včeliu farmu Včeličo. Venujú sa produkcii medu a včelích produktov, ale aj apiterapii, predaju včelích rodín, poskytujú opeľovacie služby, chovajú včelie matky, vedú kurzy pre začínajúcich včelárov a robia prednášky pre školy aj verejnosť. (Zdroj: SME - Marko Erd)

S včelami pracuje zásadne bez rukavíc, v špeciálnom úľovom kufríku ich nosí aj do škôl a necháva deti, aby si podržali v ruke trúda. Včela nie je klasické domáce zviera, ktoré si človek pritúli, ale vytvára fascinujúce spoločenstvo,“ vysvetľuje dlhoročná včelárka RITA NOVOSADOVÁ z včelárstva Včeličo v Branove.

Ako dlho pracujete so včelami?

Devätnásť rokov. S manželom sme obaja sídliskové decká. Vyštudovali sme poľnohospodársku školu a manžel hneď po škole začal so včelárstvom. Veľmi túžil mať včely.

Miestny včelár nám daroval štyri úle, no tie včely boli hrozne agresívne. Keď sme s nimi pracovali, vždy sme sa utekali schovať do auta.

Manžel v roku 2006 odišiel z práce a rozhodol sa, že sa bude venovať včeláreniu profesionálne. Ja som sa k nemu pridala.

Po dlhšom čase je opäť viac komárov a veľa ľudí žiada celoplošné chemické postreky. Čo si o tom myslíte?

Je to veľmi smutné. Všetci pritakávajú, ako treba zachraňovať dažďové pralesy, obmedzovať plasty, ale len dovtedy, kým kliknutím na internete podpíšu petíciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ak sa to dotkne ich osobného života, už ich príroda nezaujíma. Už ich obťažujú komáre, nejdú zbierať odpadky do lesa a podobne.

Komáre tu sú z nejakého dôvodu. Vytvorili sa obytné zóny v oblastiach, ktoré boli pôvodne zaplavované. Pri Morave a Dunaji sú pásma mokradí európskeho významu.

Často sa stretávame s tým, že prídu romantickí nadšenci, že chcú pomôcť, umiestnia si na záhradu jeden úľ a nebudú sa oň starať, lebo ich med nezaujíma. Nám vstávajú vlasy dupkom. Nestarať sa o včely je zlé.

Tento rok sa zaplavili plochy, kde komáre nakládli vajíčka a dostali šancu vyliahnuť sa. Po premnožení komárov, ak vyčkáme, sa premnožia žaby. Ak zasiahneme chémiou, ktorá je hrozivá aj pre ostatný hmyz, porušíme celý ekosystém.

Stále je jednoduchšie namontovať sieťku na okno, postriekať sa repelentom, pokojne aj prírodným, a nejaké obdobie vydržať.

Koľko máme na Slovensku včiel, napríklad v porovnaní s obdobím pred päťdesiatimi rokmi?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu