SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Kučeravý mladík z Bratislavy ničil lietadlá, tanky aj vlaky

Stíhač Otto Smik vynikal odvahou, ktorá hraničila s hazardom.

Drzý, nebojácny, sebavedomý. Otto Smik sa stal legendou v 22 rokoch. (Zdroj: VHÚ Bratislava )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nikdy sa nevracal s plnými zásobníkmi - tak o ňom hovorievali jeho spolubojovníci a kamaráti z RAF. Aj to bol dôvod, prečo sa z jedného operačného letu napokon nevrátil vôbec.

Vynikal odvahou, ktorá hraničila až s neuvážlivým hazardom, svojich nadriadených prekvapoval už v mladom veku profesionalitou a obdivuhodnou technickou zdatnosťou.

Prečítajte si tiež: Špióni a agenti? Niektorí Briti československým letcom neverili Čítajte 

Dnes je Otto Smik legendou československého letectva, generálmajor in memoriam.

Zo zachovaných fotografií sa díva veselý kučeravý chlapec, ktorý svojimi prvými pokusmi na klzákoch v bratislavskej Dúbravke spôsoboval rodičom infarktové stavy.

Rodák z Tbilisi

Hoci je Otto Smik dnes považovaný za najslávnejšieho Slováka v perutiach RAF, s jeho národnou identitou to bolo trochu zložitejšie. Otec Rudolf Smik sa narodil v evanjelickej rodine v Tisovci. Prvá svetová vojna ho zaviala až do Gruzínska, kde ako vojak rakúsko-uhorskej armády padol do ruského zajatia. Tam sa neskôr oženil s Antóniou Davydovou a v Tbilisi sa im 20. januára 1922 narodil aj Otto, prostredný z troch synov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Päťčlenná rodina sa v roku 1934 presťahovala zo Sovietskeho zväzu do Bratislavy. Rudolf Smik sa uplatnil najskôr ako zdatný inžinier v Považskej Bystrici, neskôr si prenajal malú dielničku na Vazovovej ulici v Bratislave a v širokom okolí sa osvedčil ako vychýrený opravár.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Otto strávil v Československu len približne šesť rokov. Tie však mali preňho rozhodujúci význam. Už po príchode do Bratislavy sa zapojil do miestneho športového života, do skautingu v organizácii YMCA a do modelárskeho krúžku. Fascinácia lietaním ho nakoniec doviedla do Masarykovej leteckej ligy, ktorá mala v Dúbravke pre svojich členov niekoľko vetroňov či klzákov.

Šikovný chlapec sa čoskoro spriatelil s Máriou Bilkovou. Práve k jej rodine, ktorá si ho rýchlo obľúbila, si chodil aj po svoje prvé lekcie z vlastenectva. Máriin otec bol bývalým československým legionárom a mladý Otto so zatajeným dychom počúval jeho rozprávanie o vojnových skúsenostiach z Ruska aj o generálovi a letcovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do pokojných a šťastných rokov v Prvej republike sa vkradli dramatické udalosti – Mníchovská dohoda a neskôr aj okupácia Čiech a Moravy a vznik slovenského štátu. Nová realita znamenala pre Ottovu rodinu šok a mladý chlapec si zaumienil, že utečie za hranice.

Stretnutie so Spitfirom

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Predseda Súdnej rady Ján Mazák.

Občan, ktorého sa rozhodnutie týkalo, vraj textu miestami ani nerozumel.


22 h
Peter Tkačenko

Republika je dnes politickou avantgardou s utešeným rastovým potenciálom.


33m
D'Arcy Carden ako Greta vo seriáli Veľké víťazstvo

Ženská bejzbalová liga bol fenomén.


17. aug

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 16 h
SkryťZatvoriť reklamu