SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Láska anglickej sestričky a slovenského výsadkára prežila vojnu i komunistov

Tajní ich volali Romeo a Júlia.

Výsadkár Alexander Doman. (Zdroj: Archív A. D. )
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ona bola anglická sestrička Červeného kríža, ktorá počas druhej svetovej vojny pomáhala zraneným.

On slovenský rodák, ktorý sa ako výsadkár pripravoval na boj proti Nemcom. Ich láska „Keď vypukla druhá svetová vojna, do boja proti Hitlerovi sa zapojila celá naša rodina,“ spomína dnes 92-ročná Angličanka Ailsa Domanová, vtedy ešte Couisinsová.

Dodnes si živo pamätá, ako sa túto správu dozvedeli z rozhlasu, z príhovoru Nevilla Chamberlaina. Ona v roku 1939 chodila do školy, mala iba dvanásť rokov, no všetko citlivo vnímala.

Najmä obrovské odhodlanie, ktoré bolo medzi ľuďmi. Brániť svoju krajinu. Jej otec pracoval na ministerstve letectva, mama a strašia sestra sa hlásili do armády ako dobrovoľné šoférky a mladšia sestra zasa do RAF ako stenografka.

„Mala šestnásť, no nepýtali od nej doklady, boli radi, že sa niekto prihlásil,“ spomínala Ailsa, ktorej rodina bývala kúsok od Londýna, pre rozhlasovú reláciu Osudy. Aj ona chcela nejako prispieť. Mladá študentka farmácie nebola ešte plnoletá, keď začala ako sestrička Červeného kríža pomáhať ako dobrovoľníčka v nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ich dom bol navyše vždy otvorený aj pre zahraničných odbojárov, ktorí sa vo Veľkej Británii zapojili do bojov proti Hitlerovi.

Prečítajte si tiež: Nevďačná vlasť. Hrdinov zo západu čakalo doma šikanovanie i smrť Čítajte 

Polovica výsadkárov neprežila

V apríli 1944 jej mama oslavovala narodeniny. Vtedy jej telefonovala rodinná známa, že sa na oslavu oneskoria, lebo sprevádzajú dvoch Čechoslovákov. „Príďte aj s nimi, sú u nás vítaní,“ pozvala ich mama.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu