SME
Štvrtok, 18. august, 2022 | Meniny má Elena, Helena

Nevďačná vlasť. Hrdinov čakalo doma šikanovanie i smrť

Osud Česchoslovákov z RAF patrí k najtemnejším z našich dejín.

Piloti 310. čs. stíhacej perute v septembri 1940 v anglickom Duxforde. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V ten deň si pre seba vyhradili zamračené nebo nad Prahou. Od skončenia druhej svetovej vojny uplynuli už tri mesiace, keď sa československí príslušníci Britského kráľovského letectva po rokoch odlúčenia vrátili domov.

Na plochu letiska v Ruzyni postupne pristávali bombardéry Liberator i nové stíhačky Spitfire kúpené v Británii československou vládou. „Naše kyslíkové masky boli plné sĺz,“ opísal emotívnu atmosféru jeden zo stíhačov Bohuslav Velvarský.

Hrdinov zo západu čakali na zemi tisíce ľudí. Obdivovatelia, príbuzní aj vojenská elita. „Kamaráti letci, vítame vás doma. Nech žije Československá republika!“ hlásal transparent. Nevďačná vlasť im však chystala nepríjemné prekvapenie.

Prečítajte si tiež: Naštartovali lietadlá a zmizli. Veľký únik inšpiroval ďalších Čítajte 

Cudzinci vo vlastnej krajine

Do Československa sa po vojne vrátilo takmer 1400 bývalých príslušníkov RAF. Viacerí z nich sa borili s ťažkosťami už pred februárom 1948. „Mnohí nadobudli dojem, že sú cudzincami vo vlastnej krajine, pripadali si zbytoční a nežiaduci. Nešlo len o nejaké pocity, ale o konkrétne veci. Zápasili s nedostatkom bytov, narážali na problémy pri vhodnom uplatnení sa v civilnom živote,“ napísal v časopise Dejiny a súčasnosť historik Prokop Tomek z VHÚ Praha.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu