SME
Sobota, 25. marec, 2023 | Meniny má Marián

Stačila sekunda zaváhania a Slováci by zlyhali. Nestalo sa, sú najlepší

Slováci sú majstrami únikov.

Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V zamknutej miestnosti je uväznených päť osôb. Majú jednoduchý cieľ. Uniknúť. Ale ako?

Keď sa okolo seba poobzerajú, možno nájdu veci, ktoré by sa dali využiť, no bez rozlúsknutia niekoľkých hlavolamov to nepôjde. Treba aktivovať logiku i sedliacky rozum.

„Základné pravidlo je: myslite jednoducho,“ hovorí EMIL HAAS, ktorý na Slovensku založil spoločnosť Brainteaselava. Ponúka escape roomy, aktivitu, pri ktorej sa skupinka ľudí musí v danom časovom limite dostať z pasce.

On a jeho tím sú v umení unikať majstrami sveta. Tento rok vyhrali šampionát escape roomov, kde súťažilo 22 krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vaše escape roomy sú inšpirované slovenskou históriou, ŠtB a Jánošíkom. Je to zámer?

Áno. Keď sme začínali, chceli sme sa zamerať aj na turistov, čo ostatné escape roomy v Bratislave veľmi nerobili.

Chceli sme ich osloviť lokálnou témou, aby si to pamätali. Či som hral hru so zombíckou tematikou v Londýne alebo v Bratislave, je úplne jedno.

Vedľajším cieľom bolo naučiť niečo o našej histórii zábavnou formou zahraničných, ale aj domácich návštevníkov. Zistili sme, že veľa ľudí, najmä mladších, už o časoch komunizmu veľmi veľa nevie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sú dnešné modely iné než v časoch, keď boli novinkou?

Teraz je už štandardom mať rôzne magické efekty: niečo spravíte a zrazu sa udeje niečo na druhej strane izby, pustí sa video, nahrávka alebo niečo na vás vyskočí.

Zároveň sa považuje skôr za negatívum, ak je hra iba v jednej miestnosti. Je zaujímavejšie, keď ľudia objavujú aj nové priestory. Dve alebo tri miestnosti sú už samozrejmosť.

V čom je svetový šampionát v escape roomoch iný od bežnej únikovej hry?

Na šampionáte sa snažili, aby žiadna krajina nebola zvýhodnená. Preto sa nepoužíval žiadny jazyk a v podstate ani písmená.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu