SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Prekonala klinickú smrť: Hnevala som sa, že ma vrátili naspäť

Sochárka bola dvakrát na hranici života.

Zorka Lednárová (1976) je slovenská sochárka a výtvarníčka, ktorá dlhodobo pôsobí v Nemecku. Študovala v Bratislave, nemeckom Kiele, Berlíne a čínskom Chang-čou. Od roku 2007 viedla osem rokov berlínsku organizáciu kritického umenia OKK/Raum 29. Jej výstavy videli nielen na Slovensku a v Nemecku, ale aj v Česku, Japonsku, Číne, Rusku, Poľsku, Macedónsku, Litve či v Chorvátsku. V Bratislave má aktuálne dve výstavy. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na vozíku nosí opätky a pozerá sa okoloidúcim do očí. Oni sklápajú zrak. V šesťdesiatpäťke si chce kúpiť motorku a prejazdiť Slovensko. No aj tak hovorí: „Ak zomriem zajtra, je to super. Žila som dobre a všetko mám uzavreté.“

Sochárka a výtvarníčka ZORKA LEDNÁROVÁ je napriek zdravotnému postihnutiu a vážnym ochoreniam mimoriadne energická a pozitívna žena, ktorá stále tvorí a vystavuje.

Hovorí otvorene o klinickej smrti, ktorú dvakrát prekonala, o živote na vozíčku aj o tom, ako ju deti mnohokrát zachránili.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku práve vystavujete dielo inšpirované vašou klinickou smrťou. Ako dlho dozrieval čas, kým ste sa rozhodli túto skúsenosť umelecky stvárniť?

Dlho. V roku 2010 som ležala na jednotke intenzívnej starostlivosti, srdce sa najprv zbláznilo, potom prestalo tĺcť a nakoniec ma elektrickým výbojom vrátili naspäť. Vypýtala som si z nemocnice údaje z kardiografu, vravela som si, že raz to ako výtvarníčka určite spracujem.

Mala som aj posmrtný zážitok a to človek dlho nosí v sebe. Nie je jednoduché s takou veľmi osobnou výpoveďou prísť na verejnosť. Aj moje zdravie sa horšilo, preto som to potrebovala pre seba uzavrieť.

Vďaka tomu, že som ochorela, si viac vychutnávam každú chvíľu, lebo od toho momentu pre mňa nie je také samozrejmé, že som tu. Touto prácou chcem ukázať, aký je každý okamih, ktorý prežívame, vzácny, jedinečný a jediný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo vašej klinickej smrti predchádzalo?

Cítila som strašnú bolesť srdca, nedalo sa to vydržať, bolo to úplne šialené. Sestrička ma držala za ruku a hovorí: Vydržte, vydržte, pán doktor tu už bude.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu