SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Druhý život Štefánika: Najprv ho velebili, potom využili

Čím všetkým stihol byť za sto rokov M. R. Štefánik.

M. R. Štefánik na dagerotypii. (Zdroj: LA SNK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za sto rokov od svojej smrti sa Milan Rastislav Štefánik stihol stať hrdinom, symbolom, legendou, ba dokonca až sekulárnym svätcom, ale v očiach nepriateľov aj dobrodruhom, reakcionárom či agentom imperializmu.

Druhý život Štefánika, ktorý sa odohráva v predstavách a interpretáciách politikov, umelcov, publicistov i obyčajných ľudí, je nemenej zaujímavý a protirečivý ako jeho pozemský život.

Národ aj štát potrebovali hrdinu

Tragická smrť Štefánika nevyhnutne viedla k tomu, že pohľad na neho bol výrazne naplnený emóciami a pátosom. Takým, aký sa objavil aj v týždenníku Slovenské hlasy zopár dní po Štefánikovej smrti.

„Piesňami bohatierskymi budú sa kedysi velebiť jeho činy... – nesmrteľné bude meno Štefánika a nesmrteľné ostanú jeho skutky.“

V podobnom duchu zneli aj mnohé prejavy politikov a legionárov či básne prominentných umelcov. „Nový štát potreboval nové personifikované symboly, ktoré by nahradili tie predchádzajúce z obdobia rakúsko-uhorského mocnárstva. Verejnosť bola na tieto symboly zvyknutá a vyžadovala si ich,“ hovorí český historik a spisovateľ František Emmert.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

O prístupe k Štefánikovi za prvej republiky sa často hovorí ako o heroizácii alebo budovaní kultu. Podľa historika Petra Macha zo Slovenskej akadémie vied to niekedy zachádzalo ešte ďalej.

„Štefánik začal fungovať v úlohe národného mučeníka alebo svätca. Dovtedy sme to v slovenskom prostredí nemali,“ opisuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu