SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Francúz o Štefánikovi: Vedel by som o ňom rozprávať do rána

Vyznanie tlačového atašé francúzskeho veľvyslanectva.

Didier Rogasik, tlačový atašé francúzskeho veľvyslanectva. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa Francúz Didier Rogasik krátko po príchode na Slovensko dozvedel o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, chcel o ňom vedieť viac. Zistil, že Štefánik ako pilot bojoval pri meste Arras, kde Didier vyrastal.

Nepriamych prepojení medzi Štefánikom a dnešným tlačovým atašé francúzskeho veľvyslanectva je viac.

Obaja žili na Slovensku aj vo Francúzsku, akurát sa vybrali opačným smerom. Didier Rogasik navyše pätnásť rokov slúžil vo francúzskej armáde. Nebol síce pilot a nedotiahol to ani na brigádneho generála, ale ako spojár pri pozemnom vojsku mal so Štefánikom čo-to spoločné.

„Francúzska vláda navrhovala, aby Štefánik zariadil vybudovanie siete rádiotelegrafických staníc. Túto prácu robil tento postavou malý Slovák pre Francúzsko. Nerobil to Francúz, ale Slovák. To je pozoruhodné,“ hovorí zanietený bežec a spevák, ktorý žije na Slovensku od roku 1998.

V Meudone má sochu

Rogasik priznáva, že o Štefánikovi sa dozvedel až krátko pred tým, ako mal ísť ako pracovník vojenského oddelenia francúzskeho veľvyslanectva s vojenským atašé na každoročný pietny akt na Bradlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Mohli Štefánika zastreliť? Najznámejšia slovenská konšpirácia má trhliny Čítajte 

„Nebudem klamať. Je pravda, že francúzska verejnosť o ňom málo počula. Napríklad v Meudone, kde pôsobil ako astronóm, má sochu, takže niektorí ľudia ho tam možno poznajú, ale inak je mimo okruhu historikov viac-menej neznámy.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu