SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Cestovateľ Zibura: Nie som žobrák s batohom

Rozhovor s českým pútnikom Ladislavom Ziburom.

Ladislav Zibura (26) je český cestovateľ a spisovateľ. Na prvú pešiu púť sa vydal hneď po maturite do Santiaga de Compostela. Nasledovala púť z Českých Budějovíc do Ríma, cesta na bicykli k Severnému moru a tiež pešia cesta z Turecka do Jeruzalema. Neskôr sa vydal aj pešo po Číne a Nepále či po Arménsku a Gruzínsku. O svojich cestách píše úspešné knihy a prednáša. Práve mu vyšla prvá kniha v slovenskom preklade 40 dní pešo do Jeruzalema. Momentálne pripravuje knihu Prázdniny v Európe. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dva mesiace chodil pešo po Číne a Nepále len s troma ponožkami, pretože jedna sa mu stratila. Z Českých Budějovíc prešiel po svojich do Ríma, z Turecka zas do Jeruzalema a najnovšie sa vydal na stopovaciu púť Európou.

O svojich počinoch píše populárne vtipné knižky, prvá vyšla nedávno aj po slovensky.

Český cestovateľ LADISLAV ZIBURA hovorí aj o tom, aké frázy v cudzích jazykoch ho v zahraničí zachránili, ako sa ocitol na čínskom pohrebe či prečo sa oplatí začať výlet v Poľsku a skončiť vo Fínsku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku máme príslovie: Lepšie je viezť sa čo i na drgľavom voze, ako peši ísť dlhou cestou. Nesúhlasíte?

Ako spôsob dopravy z miesta na miesto je pešie chodenie hrozne neefektívne. Ale pre ten zážitok je krásne. Pešie púte sú staré ako ľudstvo samo, vo všetkých civilizáciách, z ktorých máme písomné záznamy, v nejakej podobe existovali.

Je to cesta, ako spoznať krajinu, ktorou človek prechádza, pretože mu nič neunikne. Pozrie sa aj na miesta, kam by sa cielene nikdy nevydal.

No je to aj cesta spoznať seba samého. Človek má čas na vlastné myšlienky. Pešie púte bolo jediné obdobie života, keď som mal pocit, že mám čas. Že sa ráno zobudím pod stromom a poviem si, človeče, nový deň, 24 hodín, čo zas budeš celý deň robiť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Teraz už nemávate tento pocit?
Robím sto prednášok ročne, každý rok napíšem knižku, medzitým musím cestovať medzi miestami, kde vystupujem. Som dosť zaneprázdnený. Preto je pre mňa také osviežujúce byť na ceste.

Nie vždy je príjemné a meditatívne ísť pešo. Napríklad, keď ste šli cez Istanbul tridsať kilometrov popri hlavnej ceste. Neľutovali ste niekedy, na čo ste sa takýmito miestami trmácali pešo?
Pre mňa to bolo dobrodružstvo, dnes to už nerobím. No keď chce človek plne oceniť krásne časti, musí mať aj tie, ktoré také pekné nie sú.

Nejdem po ceste, ktorá je ideálna. Je veľa diaľkových trás, kde môže človek ísť len prírodou. Ja si cestu vytyčujem sám, občas sa stratím a občas je dosť hrozná.

Pre mňa je vydať sa na púť ako ísť na more. Neviem, čo na mňa striehne, neviem, kde budem spať, ale som vzrušený z dobrodružstva, ktoré ma tam čaká.

Ako dieťa ste vraj vôbec neboli športový typ a zbierali ste úraz za úrazom pri neobvyklých príležitostiach. Čo vás presvedčilo, že prežijete púť do Santiaga de Compostela?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


5 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu