SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Pochúťku bohatých, ktorá pred vyše sto rokmi zabíjala masy, jeme dodnes

Chorobou beri-beri trpel cisár aj armáda.

Epidémia beri - beri zabíjala v 19. storočí najmä vo východnej a južnej Ázii. (Zdroj: Adobe Stock)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Umierali členovia japonskej cisárskej rodiny, mreli príslušníci najvyšších vrstiev, ale aj námorníci a vojaci vo východnej a v južnej Ázii. Bez zjavnej príčiny.

Kým väčšina chorôb prenasledovala chudobných, epidémia beri-beri postihovala v 19. storočí najmä tých v dobrom postavení a tých, ktorí žili v mestách.

Ešte pred 115 rokmi v rusko-japonskej vojne zomrelo na ochorenie beri-beri podľa portálu Atlas Obscura 27-tisíc japonských vojakov. Tých, ktorí zahynuli na následky zranení z boja, bol pritom menej než dvojnásobok.

A to všetko v čase, keď už bola známa liečba beri-beri.

Problémy spojené s ochorením, ktorého názov vychádza z výrazu „beri“, teda slabý, prichádzali vo forme silnej únavy a letargie, pridávala sa podráždenosť, ako aj opuchy a stuhnutie končatín, nechuť do jedla či kŕče a vracanie. Obete často umierali na zastavenie srdca.

Japonský cisár Meidži, ktorý modernizoval Japonsko a otvoril ho Západu, sám zažíval príznaky neduhu, ktorý tu nazývali „kakke“. V Ázii sa objavoval stovky rokov bez toho, aby dokázali identifikovať jeho príčinu. V 19. storočí však nabral rozmery epidémie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Základná plodina, ktorá bola na vine a ktorú jeme dodnes, však dlho zostávala mimo podozrenia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu