SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Štefánik mal dlhy, známosti a slabosti. A vedel ich využiť

Rozhovor s historikom Kšiňanom.

Michal Kšiňan získal doktorát na parížskej Sorbonne a v Historickom ústavu SAV, kde aj ďalej pôsobí. Venuje sa predovšetkým téme Štefánika. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Aj po sto rokoch od jeho smrti stále nachádza nové dokumenty. Za Štefánikom cestuje z Paríža do Vladivostoku. Ako dnes rozumieme štefánikovskej legende hovorí historik MICHAL KŠIŇAN z Historického ústavu SAV.

Vydávate prvý vedecký životopis Štefánika. Hovoríte, že budete kritický na rozdiel od oslavných životopisov, ktoré doteraz vychádzali. Čo to znamená?

"Ešte v roku 1958 napísal Ľudovít Holotík knihu "Štefánikovská legenda a vznik ČSR ", kde sa veľmi negatívne voči Štefánikovi vymedzil. Nasledovali tri životopisy od Juríčka, Štvrteckého a Mlynárika, ktorí Štefánika bránili. Na tých biografiach sa to odrazilo."

Pred čím Štefánika bránili?

"Holotík totiž tvrdil, že vznik Československa nie je zásluhou Štefánika, Masaryka a Beneša, ale je to dôsledok VOSR. Nebol to podľa neho výsledok úsilia jednotlivcov, ale železná zákonitosť dejín. Štefánika tiež nazýval francúzskym agentom."

Táto verzia sa medzi ľuďmi príliš neuchytila.

"Už v 1968, keď došlo k otepleniu, sa Holotíkova kniha pálila pred Filozofickou fakultou UK v Bratislave. A 4. mája na výročie Štefánikovej smrti tisíce ľudí prišli na Bradlo, kde je pochovaný. A následne vyšla Juríčkova biografia v Mladých letách, ktorá Štefánika približovala aj mladému čitateľovi, ktorý sa o ňom nemal ako z učebníc dozvedieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Juríčkova kniha bola sčasti skartovaná, vyšla však v niekoľkých vydaniach. Tie ďalšie dve biografie nestihli vyjsť v tom okne, keď nebola cenzúra a vyšli až buď v samizdate alebo potom až po 1989."

Prečo ste písali nový životopis?

"Niekedy bola tá ich obhajoba trochu naivná. Opierala sa o to, že Štefánik mal „dobré srdce“, čo do vedeckej biografie nepatrí."

Aký teda bol?

"Bol to politik a keď bolo treba, vedel sa zachovať veľmi nekompromisne. Vedel aj zdiskreditovať svojich oponentov. To sa týka najmä jeho misie na Sibíri, kde bola masarykovská a dürichovská vetva. A jeden z Dürichových prívržencov Štafl bol vo francúzskej légii, tak Štefánik použil svoju sieť známostí a zariadil, aby ho povolali späť. Samotného Düricha ohováral, že sa stretával s rakúskymi špiónkami, ktoré tiež označoval za prostitútky.

Dürich bol sedemdesiatnik, vážený poslanec. Jeho dcéra tvrdila, že Štefánika nezastrelila len preto, že v New Yorku nedokázala zohnať revolver. Ale prišla pred dom, kde Štefánik býval, s bičom v ruke..."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To sú osobné spory, ale pre komunistov bol Štefánik oveľa väčším problémom.

"Štefánik sa zúčastnil priamo aj občianskej vojny v Rusku, kde bojoval proti boľševikom, čo mu tunajší komunisti mali, samozrejme, za zlé. Ale už koncom 80. rokov sa dalo o ňom písať slobodnejšie, aj niektorí historici tvrdili, že triedny boj už netreba tak vyostrovať."

Ako si dnes po všetkom tom prepisovaní Slováci pamätajú Štefánika?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu