SME
Nedeľa, 26. marec, 2023 | Meniny má Emanuel

Prečo Slováci mlčali, keď im brali susedov

Prejaviť osobnú statočnosť v atmosfére zúrivej propagandy dokázal málokto.

Obyvateľstvo slovenského štátu čelilo tvrdej protižidovskej propagande. (Zdroj: FOTO - MINISTERSTVO VNÚTRA SR, SLOVENSKÝ NÁRODNÝ ARCHÍV, fond STK - 05789)

„Prenasledovanie a zbavovanie práv, ktoré nakoniec vyústili do druhej svetovej vojny a civilizačný zločin nazývaný šoa (holokaust), boli možné len preto, že sa veľká väčšina pozerala inde a mlčala.“

Týmito slovami pred šiestimi rokmi nemecká kancelárka Angela Merkelová pripomenula, aké následky môže mať, keď sú ľudia svedkami neprávostí a nepostavia sa proti nim.

Podobne by mohla znieť aj odpoveď na otázku, ako režim slovenského štátu mohol zbaviť židovské obyvateľstvo občianskych a ľudských práv a slobôd, majetku a následne väčšinu z nich deportovať do vyhladzovacích táborov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kladieme si otázku, ako bolo možné vyviezť desaťtisíce ľudí a rozkradnúť ich majetok doslova pred očami ich susedov či kolegov z práce.

Prečo sa táto mlčiaca väčšina, títo diváci, nepostavili proti zlu, ktoré videli a často aj vnímali? Bol to strach? Bola to zbabelosť? Bola to vidina príležitosti vyťažiť z nešťastia iných?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kto Židov chráni, trest Boží ho neminie

Mozaika toho, čo sa v danom období dialo, je zložitá. Podľa etnologičky Moniky Vrzgulovej zo Slovenskej akadémie vied pri hodnotení týchto udalostí treba zabudnúť na pohľad dnešnou optikou.

„Dnes vieme, ako sa ten príbeh skončil, a poznáme celý priebeh. Pri výskume sa musíme pýtať, čo naozaj mohli ľudia vtedy vedieť. Oznámili im, že budú brať Židov. Oficiálne zdôvodnenie bolo, že idú na prácu, čo neznelo tak hrozivo. Bolo nepredstaviteľné, že by mohli skončiť vo vyhladzovacom tábore,“ vysvetľuje.

Prejaviť osobnú statočnosť v atmosfére zúrivej protižidovskej propagandy dokázal len málokto. Ak na vás z gardistických letákov kričali, že „kto židov akýmkoľvek spôsobom podporuje alebo chráni - toho trest Boží neminie“ alebo keď časopis Nástup všetkých varoval, že tých, ktorí sa židov zastanú, „úrady aj strana vedú v evidencii a pri vhodnej príležitosti uverejnia ich mená, aby verejnosť videla, ktorí to sú, čo majú v takej láske židov“, mnohí radšej zostali ticho, len aby sa vyhli problémom.

Štát si však mlčanie zaistil aj opačne. Historik Eduard Nižňanský tvrdí, že režimu sa podarilo zainteresovať podstatnú časť obyvateľstva na zločine proti židovskej menšine prísľubom spoločenského vzostupu po arizácii. Naznačujú to aj situačné správy okresných náčelníkov, ktoré v knihe Nepokradeš! zaznamenala Hana Kubátová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V roku 1940, čiže na úplnom začiatku tohto procesu, konštatujú napríklad, že „o arizáciu židovských podnikov je naďalej veľký záujem“ či „pozorovať väčšiu chuť k arizácii“. Zároveň tiež pripomínajú nedočkavosť časti obyvateľstva: „Prejednávanie arizácií je tak zdĺhavé, že vyvoláva nespokojnosť tých, ktorí chcú preberať čiastočne alebo úplne židovské podniky.“

Ty si sprostý, to si nevieš nakradnúť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kristína Pomothy

Psychologička Kristína Pomothy vraví, že naša kultúra sa odklonila od mystických zážitkov.


23. mar
Miralem Pjanič (vľavo) na MS v drese Bosny a Hercegoviny.

Džeko? Možno to bude znieť hlúpo, ale naozaj nebolo cítiť, že nehral.


4 h
Krojovaný pár víta prezidenta T.G.Masaryka na Morave v Čejkoviciach (1924).

Keď prišiel November, myslela som si, že sa vrátia názvy ulíc a budov po T. G. M.


20. mar
Renault Espace prvej generácie vyrobený v roku 1990 a piatej generácie z roku 2020.

Založil európsky segment MPV, dnes sa s ním lúčime.


Oliver Varchol 23. mar
SkryťZatvoriť reklamu