SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Novinár: Operácia Mosadu sa mohla skončiť krachom. Nebyť Slováka

Joe Klein sa dokumentu už nedožil.

Martin Mózer (1973) ako dlhoročný novinár získal viaceré ceny, napríklad za sériu príspevkov o vzťahu arcibiskupa Sokola a ŠtB či za reportáž o najhľadanejšom Slovákovi Jozefovi Roháčovi. Napísal knihu Jozef Roháč: Štvrťstoročie na úteku. O šikanovaní prívržencov punkovej hudby nakrútil dokument Závadová mládež. Vlani vznikol jeho dokument o záchrancovi židovských detí Aronovi Grünhutovi a najnovšie dokument Uniesol som Eichmanna. Je redaktorom zahraničného spravodajstva televízie Joj. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď uniesli Adolfa Eichmanna, vrcholného nacistu zodpovedného za holokaust, v médiách zverejnili iba dve mená únoscov. Medzi nimi bol aj Slovák z Levického okresu Jozef Joe Klein.

Bol jedným z dvoch civilov v operácii izraelskej tajnej služby, ktorí pomohli postaviť Eichmanna pred súd. Na Slovensku však o tom dodnes nehovoril.

Dokument, ktorý o ňom formou rozhovoru nakrútil dlhoročný novinár MARTIN MÓZER, premiérovala televízia Joj Plus na 80. výročie vzniku slovenského štátu. Joe Klein sa jeho uvedenia už nedožil. V januári zomrel.

Ako sa Jozef Joe Klein dostal do tímu operatívcov, ktorí uniesli vrcholného nacistu?

Joe Klein bol v tejto operácii civilom, nebol členom komanda izraelskej tajnej služby. V období, keď sa únos v Buenos Aires uskutočnil, pôsobil ako manažér pozemnej prevádzky izraelskej leteckej spoločnosti El Al v New Yorku.

V New Yorku si ho zavolal šéf leteckej spoločnosti El Al a povedal, že má preňho úlohu. Joe nevedel, o čo ide. Až na palube lietadla do Buenos Aires sa dozvedel, že chytili Eichmanna.

Bol to preňho šok. V roku 1960 bol Izrael ešte mladým štátom a Mosad relatívne mladou spravodajskou organizáciou. Keď sa v tom období Mosadu podarilo niečo takéto, bolo to naozaj výnimočné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemal možnosť odmietnuť?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu