SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
SLOVENSKÝ ŠTÁT

Prosím Vás, pán slovutný prezident. Písali Tisovi, ako dopadli?

Američanka po nich pátra.

Prezident slovenského štátu Jozef Tiso. (Zdroj: FOTO - MINISTERSTVO VNÚTRA SR, SLOVENSKÝ NÁRODNÝ ARCHÍV, fond STK - 09830)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pred osemdesiatimi rokmi začali písať ľudia Tisovi svoje prvé prosby. Ich listy našla v archíve americká výskumníčka. Pátra po osudoch ich pisateľov a brázdi s nimi Slovensko.

Bardejov, Lučenec, Pezinok či Bratislava. Spolu s historikom Ivanom Kamencom a publicistom Petrom Juščákom cestuje americká výskumníčka Madeline Vadkerty po Slovensku a číta listy ľudí, z ktorých prvé vznikali pred osemdesiatimi rokmi. Už krátko po vzniku slovenského štátu, keď prišli na rad prvé obmedzenia.

Medzi nimi už aj numerus clausus, vylúčenie ľudí židovského pôvodu z vysokých škôl či z niektorých profesií a povolaní.

Naposledy boli na začiatku marca na východe Slovenska - aj v Prešove, odkiaľ pochádza jeden z najemotívnejších listov. Bol to list päťročného chlapca Petra, ktorý bol priložený k žiadosti jeho rodičov o výnimku spod židovského kódexu.

„Tieto listy som objavila v roku 2002 v jednom fonde Kancelárie prezidenta republiky v Slovenskom národnom archíve, keď ma sem vyslalo Múzeum holokaustu vo Washingtone, aby som vytypovala dokumenty z tohto obdobia, ktoré by mohli byť pre nás zaujímavé. Oslovili ma svojou hlbokou ľudskosťou a povedala som si, že raz, keď budem mať viac času, sa k nim ešte vrátim. A zistím, čo sa stalo s ich pisateľmi,“ hovorí Vadkertyová, ktorá o týchto listoch pripravuje knihu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Korešpondencia, ktorá končila u prezidenta a kňaza Jozefa Tisa, hovorí totiž svojou vlastnou rečou o ére, v ktorej vznikala. So stupňovaním perzekúcií je ich tón čoraz viac ponížený.

Medzi riadkami píšu ľudia Tisovi celé životné príbehy. Takýto list napríklad písala herečka a speváčka Slovenského národného divadla Mária Magdaléna, ktorá žiadala prezidenta o výnimku spod židovského kódexu.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Prezidentka Zuzana Čaputová čaká s dcérami Leou (vpravo) a Emou (druhá vpravo).

Poslanec tvrdí, že status, ktorý vyvolal urážky, nemyslel ironicky.


4 h
Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Minister zatiaľ nepovedal, ako s výsledkami naloží.


4 h
Soňa Jánošová

Minister financií ďakuje ministerke kultúry za pochopenie.


18. okt
Zoltán Müller, CEO spoločnosti Lucron.

Mohli by sme stavať aj viac, hovorí Zoltán Müller.


17. okt
Skryť Zatvoriť reklamu