SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Velikáni podvodu dokázali predať Eiffelovku aj linku pražskej električky

Ľudí podvádzali skutoční velikáni.

Predať sa dá takmer všetko - ak ste podvodník. (Zdroj: Adobe stock)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pyramídové hry, nebankovky, podvodné súťaže. Aj dnes sme stále svedkami, ako ľudia naletia na tie najneskutočnejšie výmysly a klamstvá švindlerov.

No aj medzi podvodníkmi boli skutoční starí majstri. Mali ďaleko od romantického obrazu a dokázali klamať všetkých - aj samých seba.

Zoznámte sa.

Neuveriteľný podvod s národnou pamiatkou

„Dozvedáme sa, že do obchodného bankového domu prišiel známy pretekár na motocykli Harry Jelínek a predstavil sa riaditeľovi podniku listom istého bohatého Američana, ktorý ho v ňom žiada, aby mu v Čechách, najlepšie okolo Prahy, zaobstaral gotický hrad v čo najčistejšom štýle.“

Takúto správu priniesla československá tlač v decembri 1930 pod titulom Rozmary dolárových boháčov. Čoskoro sa na stredovekom hrade Karlštejn odohrala scénka ako z filmovej komédie.

Dvorania v odevoch z dávnych čias sa prechádzali po hradných sálach, pážatá roznášali bohaté pohostenie, jedlá a vína z hradnej pivnice, hrala dvorná kapela a z hradnej veže sa rozozvučali fanfáry ako vždy, keď prišiel hradný pán.

Veď aj prišiel. Zložil si rukavičky, vytiahol zlatý kľúč - symbol vlastníctva hradu - a sluhovia pred ním rýchlo otvárali bránu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Priviedol si so sebou aj návštevu. Elegantným gestom aristokrata zo starého rodu pustil do Karlštejna manželskú dvojicu a vošiel za nimi. V hradnej kaplnke vo veži, skutočnom skvoste gotiky, si uveličení prezerali bohatú výzdobu, úchvatné obrazy, zlátenie a drahokamy...

Neuveriteľný podvod s českou národnou kultúrnou pamiatkou číslo jeden sa mohol začať.

Klamstvá, podvody, žaloby

O tom, ako celá vec prebehla, existujú len kusé správy, ktoré si navyše odporujú. Všetky sa však zhodujú na výsledku, teda že išlo o podvodný predaj známeho českého hradu.

Karlštejn mali kúpiť americkí manželia, ktorí navštívili Európu a boli uveličení z jej aristokracie, šľachtických titulov a starých zámkov. Milionári, ktorí zbohatli na výrobe žuvačiek, boli presvedčení, že kúpiť sa dá všetko.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu