SME
Štvrtok, 7. júl, 2022 | Meniny má Oliver

Kedy tu mávate leto? Vlani bolo v stredu

Reportáž z Oravskej Lesnej.

V Oravskej Lesnej je priemerná ročná teplota okolo päť stupňov. Aj vo februári je tu ešte sedemdesiat centimetrov snehu. (Zdroj: SME - Marko Erd)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už príchod sem berie dych. Kráľovstvo snehu sa začína pri kľukatiacej sa a dočista odhrabanej ceste, ktorá smeruje stále vyššie. Autá jazdia z oboch strán obklopené snežným korytom a kam oko dovidí, sa rozprestierajú záľahy bielej pokrývky.

Oravská Lesná je s priemernou ročnou teplotou približne päť stupňov Celzia najchladnejším sídlom na Slovensku. Domáci s šibalským úsmevom hovoria aj to, že „v Lesnej je taká zima, že aj pod perinou tvrdne“.

O niečo chladnejšie je už len v Tatranskej Javorine, kde však žije len niečo vyše dvoch stoviek obyvateľov. V Oravskej Lesnej s vyše tritisíc obyvateľmi je škola, zdravotné stredisko aj obchodný dom.

„U nás je leto dva mesiace, vtedy sa dá aj trošku opáliť. Možno dva týždne do roka sa dá chodiť v tričku s krátkymi rukávmi,“ usmieva sa Ladislav Murín, pozorovateľ na meteorologickej stanici v obci.

Niekto má na dvore pri dome záhradného trpaslíka, on má na ňom stanicu s meračmi, z ktorej trikrát za deň v presne určenom čase hlási údaje do Slovenského hydrometeorologického ústavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vyvýšená biela skrinka s teplomermi je podobná úľu. Stanica meria teplotu, vlhkosť, vietor, slnečný svit, zrážky aj výšku snehovej pokrývky už od druhej polovice 40. rokov minulého storočia. V roku 1953 tu na nej začínal merať Murínov otec.

Ladislav Murín to má z domu niekoľko krokov, ale ešte aj teraz vo februári k stanici vedie úzky chodníček vo viac než sedemdesiat centimetrov vysokých snežných závejoch.

Ukazuje nám aj množstvá snehu za domom vrátane zasypaného auta a konštatuje, že biela pokrývka sa roztopí zhruba v júni. Snežiť začalo už vlani v októbri.

Do maštale kopali tunel

Miestni sú zvyknutí na všeličo, tohoročné sneženie však bolo výnimočné. Len za pár dní napadlo vyše sto centimetrov nového snehu. Inak však rekordy nepadli. V roku 2005 napríklad sneh siahal do výšky meter sedemdesiat. Tento rok ho napadlo o štyridsať centimetrov menej.

„Teraz sú už ľudia pohodlnejší, skôr chcú mať vyoraný prístup k domu. Častejšie majú autá. Predtým ich toľko nebolo a spravil sa len chodník,“ krčí plecami Murín, prečo bola tohtoročná kalamita v obci taká dramatická.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kotleba už nie je poslancom.

Sudcom chýbala nadstavba k šekom, píše sa v písomnom odôvodnení rozsudku.


14 h
Tréner Vladimír Weiss.

Jeden Weiss tvrdil, že si piskot nezaslúžili, druhý to videl opačne.


6 h
Nataša Holinová

Hovoriť o jeho riadnom živote predtým bolo trochu nazvyš.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

SaS hovorí, že takto sa nedá pokračovať.


a 3 ďalší 3 h
SkryťZatvoriť reklamu