SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Keď sa komunisti báli jednej nevinnej rozprávky

Prečo dali zošrotovať celý náklad knižky pre deti.

Inkriminovaná ilustrácia Ireny Tarasovej. (Zdroj: Reprofoto - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Napísali rozprávku pre malé deti a vytvorili k nej veselé ilustrácie. Namiesto uznania nasledoval výsluch na polícii, hnali ich pred súd, zničili celý náklad knihy.

Znie to absurdne? Presne takýto osud stihol spisovateľku Zlatu Solivajsovú a výtvarníčku Irenu Tarasovú.

Obe pripravili pre deti viacero rozprávkových knižiek. No pri jednej nastúpili komunistickí cenzori, papaláši a fízli a prikázali ju zošrotovať. To všetko pre jeden dub a tank.

Obluda v podobe tanku

Detská knižka Kľúč od každých dverí vyšla v roku 1971, no dnes ju sotva niekde objavíte. Až na pár kusov totiž celý náklad v komunizme zničili.

Ide pritom o obyčajnú knihu pre malé deti, ktorá obsahuje pätnásť tradičných aj moderných rozprávok, v ktorých víťazí dobro, láska a pravda.

Výnimkou je rozprávka Abeceda pre obludy. Obsah má detsky prostý: v lese rastie dub, strážca a ochranca slabších, ku ktorému raz príde škaredá vrčiaca zelená obluda s dlhým nosom. Tank.

Začne strieľať do malých dubov, namiesto normálnej reči pozná len streľbu a napokon ho zastaví až dub, ktorého rozstrieľaný kmeň spadne na obludu a zničí ju. Malé duby – dubčeky – sa stanú nástupcom starého duba a budú strážiť les a mláďatá drozda budú k tomu spievať lesnú hymnu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Poviete si: čo je na tom? V čase, keď kniha vyšla, boli u nás už niekoľko rokov okupanti z Moskvy a väčšina spoločnosti sa zmierila s neostalinistickým režimom, ktorý sa volal normalizácia.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu