SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Postavičky z rozprávok: Pištáčik je akčný hrdina, Alica sa nemení

Aj ilustrácie v rozprávkových knihách starnú. Niekedy ich treba prekresliť.

Postavičky z lesa – Brezovníčka, Bukovníčka a Javorníčka - do knihy Stromovníčkovia Milana Igora Chovana nakreslila výtvarníčka Zuzana Gemerová Dobrovičová. (Zdroj: Zuzana Gemerová Dobrovičová)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

´Veselý chlapík´ Pištáčik vyzerá dnes inak, ako si ho pamätáme z detstva. A nielen preto, že žltú rádiovku vymenil za zelenú. Aj ilustrácie v knižkách pre deti totiž starnú a z ob čas ich treba nakresliť nanovo.

„Môj Pištáčik a Marcel sú nakreslení tak, akoby vystupovali z kresleného filmu. Preniesol som ich o jednu generáciu ďalej,“ vysvetľuje Ďuro Balogh, autor ilustrácií v reedícii kultovej knižky Dušana Dušeka.

Kým v starších ilustráciách jeho predchodcov Stana Dusíka (1980) a Petra Kľúčika (1997) vyniká atmosféra dediny, Balogh sa zameral najmä na dej a akciu. Pretože tomu dnešné deti rozumejú lepšie.

„Bol som sa dokonca pozrieť v Šaštíne, ako sa zmenila dedina, kde Pištáčik žije. Dal som si poukazovať domy a brány, kde sa odohrávajú jednotlivé príbehy, a v knižke som im dal súčasnejšiu podobu,“ vysvetľuje postup ilustrátor.

Aby známe príbehy oslovili prostredníctvom obrázkov aj súčasného malého čitateľa, občas pristúpi vydavateľstvo pri novom vydaní aj k novým ilustráciám. „Nie je to úplne štandardný postup. Niekedy však ideme touto cestou,“ vysvetľuje redaktorka vydavateľstva Slovart Zuzana Šeršeňová. „Je to otázka citu a intuície.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V prípade Pištáčika si podľa nej nové vydanie žiadalo sviežejšie a farebnejšie obrázky. „Pôvodné boli už trochu staromilské. Vedeli ich skôr oceniť dospelí ako deti,“ dodala Šeršeňová.

Alicu roky nezmenili

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu