SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Predala sa najväčšia perla na svete. Je na nej krv Márie Antoinetty

Šperk sa vydražil za 32 miliónov eur.

Perla kráľovnej Márie Antoinetty sa vydražila za rekordnú cenu 32 miliónov eur. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nie je to len najväčšia perla na svete. Nejde len o to, že sa nedávno vydražila za rekordnú sumu.

Takzvaná Perla kráľovnej Márie Antoinetty, prívesok s diamantmi a s veľkou perlou v tvare kvapky, má v sebe aj dvestoročný príbeh, ktorý odzrkadľuje pohnutú časť histórie modernej Európy, tragédiu a pád francúzskych monarchov, ale aj zrod európskej demokracie, garanciu základných ľudských práv a rovnosť občana pre zákonom.

Patrila žene, ktorá bola symbolom módy, ale aj márnivosti a arogancie moci.

Narodila sa vo Viedni ako pätnáste dieťa Márie Terézie a žila život rozmaznaného dieťaťa, ktorému chýbala základná výchova. Ani neskôr ju nedokázali aspoň na polhodinu prinútiť čítať knihu.

Bola stelesnením dobového vkusu, ale aj dekadencie. Bola bezstarostná, srdečná a ľahkomyseľná, ale takisto povrchná a žila absolútne mimo reality.

Asi najlepším dokladom je scénka, keď vyhladovanému ľudu, ktorý počas katastrofálnej neúrody a hladomoru trpel nedostatkom chleba, odkázala: „Keď nemajú chlieb, nech jedia koláče.“

Po dvesto rokoch

Keď na jeseň vystavili na predaukčných výstavách v Londýne, Dubaji, Hongkongu a New Yorku kráľovské šperky, ktoré kedysi patrili Márii Antoinette, verejnosť ich uvidela prvýkrát po dvesto rokoch. Diváci si mohli prezrieť prepychové perlové náhrdelníky, brošne a diamantové náušnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

K najočakávanejším predmetom z kolekcie však patrila Perla kráľovnej Márie Antoinetty. Hoci cenu pôvodne odhadovali medzi jedným a dvoma miliónmi dolárov, ako informovala aukčná sieň Sotheby's, napokon sa vydražila za viac než 36 miliónov švajčiarskych frankov, teda 32 miliónov eur. Dovedna sa kolekcia vydražila za 47 miliónov eur.

Cenu zvýšila historická hodnota šperkov a fakt, že ich nosila práve Mária Antoinetta.

„Je to jedna z najdôležitejších kráľovských zbierok šperkov a každý drahokam je nasýtený históriou,“ vyjadrila sa podpredsedníčka aukčnej siene Daniela Mascettiová.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu