SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Ako vyzerá mesto, keď spolupracujú technológie

Keď spolupracujú technológie.

Digitálne tabule na zastávkach verejnej dopravy, ktoré v reálnom čase oznamujú, o koľko minút prídu jednotlivé linky, tiež patria medzi smart riešenia a sú aj v Bratislave. (Zdroj: SME – Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Asi neexistuje primátor mesta, čo by povedal, že nechce robiť smart city. Význam týchto slov je však pre mnohých zahmlený. Softvérový konzultant JÁN MASARYK, ktorý sa špecializuje na oblasť internetu vecí, porovnáva, ako je na tom Bratislava v porovnaní so svetovou konkurenciou.

Hovorí aj o tom, podľa akého zvuku kamera rozpozná rizikovú situáciu, či prečo budú spúšťať nový model inteligentných technológií v malom slovenskom meste.

Smart city je módny výraz, ale málokde sa dá nájsť zrozumiteľné a stručné vysvetlenie, čo to znamená. Viete to povedať dvoma vetami?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Smart city prináša pohľad, ako nám technológie môžu v meste pomôcť. Vychádza to z toho, ako vieme z terénu získať dáta. Buď ich máme k dispozícii a zozbierame ich na jedno miesto, alebo nainštalujeme nové senzory, aby sme ich získali.

Potom tie dáta vyhodnotíme, aby sme porozumeli, čo sa v meste deje, a na základe toho vedeli spraviť niečo, čo má pozitívny dopad na občanov, firmy či efektivitu mesta.

Povedzte nejaký príklad smart technológie, ktorá vylepší život v meste a všetci si ho vedia predstaviť.

Verejné osvetlenie. V mnohých mestách boli dve vlny modernizácií. Najprv vymenili žiarovky za LED svietidlá, na čom sa usporilo.

Druhá fáza je, že systém je inteligentný. Pozbiera dáta, aké je vonku svetlo, aké tam sú udalosti, a vie si vyhodnocovať, aká je svetelnosť prostredia a podľa toho svieti. Keď sa napríklad koná cez víkend kultúrne podujatie, systém si povie, nasvietim to trošku viac, aby sa ľudia cítili lepšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To je jeden prvok smart city. No vieme kombinovať osvetlenie, odpadové hospodárstvo aj dopravu, prepájať ich.

Ako to prepájanie vyzerá?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu