SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Ako Československo vyhralo legendárny zápas s politickou príchuťou

Dni, keď ľadový hokej písal históriu.

Po víťaznom zápase ČSSR – ZSSR zdravia Václav Nedomanský a kapitán Jozef Golonka štokholmské publikum. (Zdroj: ČTK)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Blahoželám k čestnému výsledku v reprezentácii československého hokeja!"

Alexander Dubček,

prvý tajomník ÚV KSČS

Tento krátky telegram odoslal jeden z najvýznamnejších predstaviteľov Československa našim hokejistom, ktorí na 36. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji získali bronzové medaily. Komunikatívny a populárny predstaviteľ Pražskej jari bol v tomto prípade oveľa stručnejší ako inokedy.

S najväčšou pravdepodobnosťou predpokladal, že naše víťazstvá nad aktuálnymi majstrami sveta budú mať politickú dohru.

V Československu po intervencii vojsk Varšavskej zmluvy, ktorá sa udiala 21. augusta 1968, pretrvávala celospoločenská trauma a nespokojnosť s ústupkami našich predstaviteľov.

Sovietske vedenie po auguste zámerne ponechalo A. Dubčeka a ďalších predstaviteľov vo vedení štátu, aby sami robili nepopulárne opatrenia a tým sa pred verejnosťou skompromitovali.

Reformnokomunistická časť vedenia krajiny zatajovala verejnosti skutočný stav, tlak zo strany moskovského straníckeho centra moci a domácich prosovietsky orientovaných konzervatívcov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nedokázala využiť medzinárodnú verejnú mienku a ani nezlomný domáci odpor, ktorý vyvrcholil počas majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v roku 1969. Ich politika sa tak dostala do slepej uličky, po ktorej nasledovala normalizácia.

Z Prahy do Štokholmu

Pripomeňme si priebeh a zákulisie podujatia, ktoré do histórie vstúpilo aj z iného ako športového dôvodu. Pôvodne sa majstrovstvá mali uskutočniť v Prahe.

Pri realite, ktorú predstavoval „dočasný pobyt“ sovietskych vojsk v Československu, bolo jasné, že šampionát sa u nás nedá uskutočniť, a tak sa organizácie ujalo hlavné mesto Švédska.

V ankete Kto vyhrá v Štokholme?, uverejnenej v časopise Šport krátko pred uskutočnením majstrovstiev, bolo za favorita turnaja označené družstvo ZSSR.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu