SME

Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: Sexi tanečnice, výťah do vesmíru a storočné senzácie

Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Jane a Tarzan. Prví filmoví hrdinovia série filmov o Tarzanovi z rodu opíc.Jane a Tarzan. Prví filmoví hrdinovia série filmov o Tarzanovi z rodu opíc. (Zdroj: wikipédia)

Čo hýbalo svetom pred sto rokmi

Prečítajte si tiež: Udalosti roku 1918: Zmizol Kyklop, objavil sa Tarzan a smrť si našla nové zbrane Čítajte 

Nie je ťažké spomenúť si, aké udalosti hýbali rokom 2018. Ideme stále vpred, málokto sa obzrie dozadu.

No práve v minulosti ležia odkazy. Ak ich správne odčítame, možno máme ešte šancu zmeniť svet k lepšiemu. Takto vyzeral život v roku 1918.

Jeden nápad, jedno slovo, myšlienka a všetko bolo odrazu inak ako dovtedy. Čo sa začalo a čo navždy skončilo? Pozrite si netradičný prehľad udalostí.

Spoveď najsexi tanečníc Ameriky

Prečítajte si tiež: Smutný zánik a zvláštny posmrtný život showgirls z Las Vegas Čítajte 

Obliecť polonahú ženu stojí kopec peňazí. Cena kostýmu showgirl by mohla konkurovať cene Kie, a to sa tanečnice prezliekajú osem, či dokonca deväť ráz za večer.

Skryť Vypnúť reklamu

Jubileum, posledná z veľkolepých šou v Las Vegas, si zbalila svoje pierka a tangá vykladané Swarovského krištáľmi vo februári 2016. Napriek všetkým snahám po 34 rokoch skončila.

Stala sa obeťou finančnej výstrednosti a meniacich sa chutí. Momentálne letia skôr bazénové párty v Ibiza štýle, kluby otriasajúce sa elektronickou hudbou a Cirque de Soleil.

Ako žijú niekdajšie hviezdy kasín, ktoré celý svet poznal pre ich ladné krivky a čo robia teraz?

Čím sa bude dať cestovať do kozmu

Prečítajte si tiež: Musel by mať stotisíc kilometrov. Môže viesť do vesmíru výťah? Čítajte 

"Dámy a páni, vitajte na palube výťahu spoločnosti Aerospace Lift, ktorý vás vyvezie na obežnú dráhu Zeme. Nezabudnite si vychutnať meniacu sa farbu oblohy. Zároveň budete mať jedinečnú príležitosť na vlastné oči vidieť zaoblenie našej planéty.

Vaša cesta k prestupnej stanici, ktorá je vzdialená tridsaťšesťtisíc kilometrov, potrvá sedem hodín. Nezabudnite sa pripútať a myslite na to, že v konečnej fáze pocítite výrazne nižšiu gravitačnú silu, na akú ste bežne zvyknutí."

Skryť Vypnúť reklamu

Takto by mohlo znieť uvítanie v kabíne vesmírneho výťahu. O obrovskej konštrukcii, ktorá by umožňovala lacno vynášať ľudí a materiál na obežnú dráhu rozprávajú inžinieri aj autori vedecko-fantastickej literatúry desiatky rokov. Prečo ich vesmírny výťah tak láka?

Ďalší diel literárneho seriálu

Prečítajte si tiež: Ukrutne pykal za ukradnutý chlieb, napokon sám chytal zlodejov Čítajte 

Jeho rodina hladovala. Nemali čo do úst a on, v túžbe postarať sa o svojich najbližších, zo zúfalstva ukradne chlieb. Ďaleko však neujde. Kým ho lapajú, scénku bezcitne sleduje z koča aristokratka s dieťaťom.

Je február 1864 a pred očami Victora Huga, ktorý práve začal písať svoj najnovší román, sa odohrá dramatická epizóda. Nechce mu zísť z mysle.

Možno práve vtedy nachádza predobraz pre jednu zo svojich najslávnejších postáv. Mnohí si mysleli, že Jean Valjean, ktorého stvoril v románe Bedári, je sám autor, dokonca mu preto počas revolučných dní roztĺkali okná na dome, no história pozná skutočnú totožnosť muža, ktorý trpel, aby mohol nakoniec pomáhať.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomeňte si rok 2018 s Víkendom

Prečítajte si tiež: Pozrite si najkrajšie titulky magazínu Víkend Čítajte 

49-krát dostali čitatelia SME v roku 2018 do rúk magazín Víkend, sobotňajšie čítanie, ktoré je jedným z najobľúbenejších.

Rozhovory, reportáže, príbehy neobyčajných ľudí, vecí, slávnych diel. Každý týždeň nové dobrodružstvo. Aký bol rok 2018?

Priniesli sme vám exkluzívne rozhovory s hviezdami prvej kategórie: Vincent Cassel, Juliette Binoche, Marion Cotillard, Laetitia Casta.

Venovali sme sa téme neplnoletých matiek i stavu psychiatrie na Slovensku. Priniesli sme príbehy, ktoré poznačila Alzeimerova choroba či drogová závislosť.

Petrovi Saganovi sme rezervovali jeden celý špeciál. V lete sme sa vybrali na Žitný ostrov, na jeseň sme sa ponorili do archívov osudových osmičkových rokov.

Rozprávali sme sa s psychológmi, odborníkmi na výchovu, vedcami i dobrodruhmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?