SME
Streda, 20. október, 2021 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Nové detaily a unikátne fotografie zo života Jozefa Tisa

Čo o ňom prezradili rodák z Bytče a americký historik.

Tiso ako žiak štvrtej triedy ľudovej školy v prvom rade prvý vpravo. (Zdroj: NOVÝ SVET 1939)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na námestí v Bytči býval lekár Armín Politzer. V malom meste na Považí, kde koncom 19. storočia každý každého poznal, nikoho nedráždilo, že je žid. V tom čase tu žilo necelých tritisíc ľudí. Väčšina boli katolíci, židov vyše päťsto.

Stalo sa to 13. októbra 1887. Doktora Politzera privolali k pôrodu. Slovenským rodičom priviedol na svet syna. Dostal meno Jozef Tiso.

Politzer nemohol tušiť, že drží v rukách chlapca, ktorý bude o päťdesiat rokov kričať z tribún protižidovské heslá a schvaľovať deportácie do náruče nacistov.

Nemohol tušiť, že bude svedkom jeho premeny na hlavného predstaviteľa režimu zodpovedného za zatiahnutie krajiny do vojny a kolaboráciu s nacistami.

To, že sa z malého Jožka stal antisemita schopný spojiť sa s Hitlerom a podieľať sa na likvidácii židov, je prekvapivé z viacerých dôvodov.

Nečakane ich odhaľuje kniha spomienok pamätníka a bytčianskeho rodáka Pavla Krála. Vyšla v súkromnom vydaní a v malom náklade, no obsahuje viacero dosiaľ úplne neznámych faktov.

V kombinácii so zisteniami amerického historika Jamesa Warda, ktorého dlhoočakávaná monografia o Tisovi práve vychádza aj u nás, podávajú detailnejší obraz človeka odsúdeného za zločiny proti ľudskosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

S kým sa hrával malý Jozef

„Spolužitie židov a ostatných obyvateľov mesta bolo vcelku bezproblémové. Tiso vyrastal v rodine, ktorá so židovskými spoluobčanmi udržiavala normálne susedské vzťahy. Aj Jozef Tiso hrával s chlapcami na námestí guľôčky. Aj so židovskými deťmi,“ píše Pavel Král.

Práve on zachytil, že pri jeho pôrode bol miestny židovský doktor Armín Politzer. Podľa záznamu v cirkevnej matrike Tisa pokrstili o dva dni na to.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pracovník Martinskej univerzitnej nemocnice.

Reálne platy im pre infláciu poklesnú ako každému.


2 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Český prezident je vo vážnom stave.


a 2 ďalší 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu