SME

Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Čítanie na víkend: O drogách za socializmu a sexy otázkach na telo

Pozrite si prehľad magazínového čítania.

Naozaj sem drogy vpadli až po páde železnej opony?
Naozaj sem drogy vpadli až po páde železnej opony? (Zdroj: Fotolia)

Mýtus o čistej dobe pred Novembrom 89

Prečítajte si tiež: Ututlané dejiny československého fetu Čítajte 

„Drogová závislosť nie je javom prechodným, ktorý zmizne tak rýchlo, ako sa zjavil. Ide o jav, ktorý vznikol celkom zákonito a fakty, ktoré ho vyvolali, budú pôsobiť aj naďalej.“

Tieto prorocké slová nepochádzajú z nejakého západniarskeho filmu zobrazujúceho prehnitý kapitalizmus. Sú z odbornej knihy, ktorá má rovných štyridsať rokov, vyšla v roku 1978, a opisuje problém, o ktorom sa za totality nahlas nehovorilo.

Dodnes sa mylne tvrdí, že za komunizmu u nás neboli problémy s drogami a vraj sem vpadli až po páde železnej opony. Opak je pravdou. Fetovalo sa doslova, čo sa dalo. Prečítajte si, k čomu sa ľudia z Československa vedeli dostať.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo je dôležité nehovoriť o banalitách

Prečítajte si tiež: Dobrý rozhovor je sexy. Vyskúšajte si konverzáciu na jednu noc Čítajte 

Miestnosť vo viedenskej kaviarni Ministerium je plná. Je tu vyše tridsať ľudí. Prišli sa porozprávať. Za rozhovor sú ochotní zaplatiť aj vystáť rad.

O tom, kto odkiaľ je a čo robí, sa však rozprávať nebudú. Budú hovoriť o veciach, ktoré sú osobné, nepríjemné či intímne. S človekom, ktorého vidia prvýkrát v živote.

„Ďakujem, že ste sa rozhodli podstúpiť spoločenské riziko,“ otvára podujatie Eugene Quinn. Jeho Coffeehouse Conversations sú protipólom rýchleho randenia, speed datingu, kde po pár minútach striedate konverzačných partnerov s cieľom nájsť takého, ktorý sa vám páči.

Naopak. Ide o to, aby ste sa rozprávali s niekým, kto sa od vás čo najviac líši. Až na vlastnej koži zistíte, prečo.

O slovách, ktoré nás mýlia

Prečítajte si tiež: Prečo si nerozumejú ľudia, čo sú spolu dlhé roky Čítajte 

„No jasné, choď, nečakaj na mňa.“ On si vydýchne a v dobrej viere odíde skôr, vchodové dvere sa zatvoria. Ona je rozčúlená. Myslela to ironicky a nedokáže pochopiť, ako to, že zmysel jej výroku mu unikol.

Skryť Vypnúť reklamu

Často očakávame, že ľudia, s ktorými trávime veľa času, či už je to partner, rodičia, alebo deti, pochopia ľahko to, čo hovoríme, a hneváme sa, keď to tak nie je.

Komunikácia s ľuďmi, ktorých dobre poznáme, je však paradoxne v mnohých ohľadoch náročnejšia ako komunikácia s ľuďmi, ktorých prakticky nepoznáme.

Americký psychológ Boaz Keysar na základe svojich výskumov tvrdí, že takmer polovicu času, keď si myslíme, že náš komunikačný partner chápe, čo hovoríme, sa mýlime.

Rozhovor s mladým vedcom

Prečítajte si tiež: Fyzik: Čo má spoločné Peter Sagan s tankom? Spája ich zaujímavý jav Čítajte 

Pod jedno náučné video teoretického fyzika Juraja Tekela o tom, ako sa dá odmerať rýchlosť svetla pomocou čokolády, študent napísal, že ak by mal takéhoto učiteľa už na základnej škole, naučil by sa fyziku ľúbiť skôr ako po maturite.

Na rozdiel od mnohých svojich kolegov, ktorí pracujú v zahraničí, sa Tekel potom, čo získal v Amerike doktorát, vrátil na svoju alma mater, na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes je odborným asistentom na Katedre teoretickej fyziky a didaktiky fyziky, učí a robí výskum v oblasti kvantovej teórie časopriestoru.

Lekár radí, na čo si dať pozor

Prečítajte si tiež: Odborník na pečeň: Prípravky z obchodných reťazcov pacienta zneužívajú Čítajte 

Ráno nestíhame, na obed nemáme čas a keď večer prídeme domov, začneme vypratávať chladničku.

„Ako kŕmna húska zaľahneme, naša pečeň kumuluje tuky a tam to celé štartuje,“ hovorí odborník na liečbu pečene Jozef Holomáň. Hepatológii a vírusovým ochoreniam sa venuje už takmer päťdesiat rokov, preto vie odlíšiť, čo sú mýty a čo je pre telo naozaj liečivé.

Vysvetľuje, prečo prípravky zo supermarketov zneužívajú pacienta, jeho trápenie i výdobytok vedy. Ide len o obchodné záujmy, upozorňuje.

Ďalší diel literárneho seriálu

Prečítajte si tiež: Kam sa podel zberač Ferike z Komárna Čítajte 

Svoju prvú knihu napísala až ako štyridsaťštyriročná. A hneď sa stala úspešnou spisovateľkou. Aj hlavná postava v knihe má štyridsaťštyri rokov. Tým sa však podobnosť končí.

Skryť Vypnúť reklamu

Postihnutý zberač starého papiera Samko Tále žije svoj život v Komárne. A keďže je spisovateľ, píše Knihu o cintoríne. Kto je však on sám?

„Po Komárne naozaj chodil človek, ktorého podobu som si požičala. Nebol na tom mentálne najvýkonnejšie a chodil s káričkou, ktorá mala spätné zrkadlo. Tým sa všetka podobnosť končí. Ibaže to už nikdy nevysvetlím, najmä nie v Komárne. Neveria mi, že som si všetko ostatné vymyslela. Tak mi treba, nemala som kradnúť vizuál, “ tak si dnes spomína na svoj debut a jeho hlavnú postavu spisovateľka Daniela Kapitáňová.

Ako to teda bolo s predobrazom jej slávnej postavičky?

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?