SME
Pondelok, 18. október, 2021 | Meniny má LukášKrížovkyKrížovky

Desať minút a päť obyčajných slov jej zmenili celý život

Poľka pykala pre plagát, ktorý vyvesila.

Joanna pri návšteve Bratislavy. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Vzala noviny a povystrihovala z nich písmená. Potom ich nalepila na papier, plagát zniesla na prízemie internátu a zavesila na nástenku.

Bola jeseň 1968 a do Československa vtrhli okupačné vojská. Joanna Helanderová, študentka Jagelovskej univerzity v Krakove, mala vtedy dvadsať rokov. S priateľmi cestovali k našim hraniciam, aby počuli československé rádio, okupácia ich zasiahla.

Potom sa spolu so sestrou a ďalšou spolubývajúcou rozhodli protestovať. Z plagátu zaveseného na prízemí kričal jasný nápis: „Rusáci, ruky preč od Československa!“

Nemohla tušiť, že týmto protestom sa roztočí kolotoč perzekúcií, väzenia a emigrácie. A že jej život sa bude odvíjať celkom iným smerom, než ho nalinkoval neslobodný režim.

Dovedna iba päť slov

„Keď som si po tých rokoch v archíve pozrela zväzok, ktorý na mňa viedli, boli to desiatky strán. Bolo v ňom veľa vecí, ktoré ma prekvapili. Ale asi najviac ten plagát. V spomienkach som si totiž celý čas myslela, že bol pomerne veľký, a v skutočnosti mal rozmer približne A4.“

Joanna, dnes sedemdesiatnička, sa usmieva, keď rukami ukazuje, aký neveľký bol rozsahom celý protest. Dovedna iba päť slov. Pod plagát ešte ironicky umiestnili pokladničku s nápisom: Zbierame na Čechov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Bolo to 26. novembra 1969, večer okolo desiatej hodiny, a keď sme plagát zavesili, vrátili sme sa do izby. Vôbec sme sa nezaoberali nejakou konšpiráciou, navyše som mala nápadné oblečenie, podľa ktorého nás spoznali. Plagát tam visel desať minút. V internátoch vtedy pôsobili strážnici, ktorí dozerali na poriadok a jeden z nich nás zahliadol. Ako som sa neskôr dozvedela, udal nás.“

V ten novembrový večer bolo Československo už pár týždňov plné tankov a nahnevaných ľudí v uliciach, postupne sa však začínali vynárať kolaboranti.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu