SME
Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Aké je tajomstvo dobrého učiteľa?

Deväť výborných učiteľov hovorí ako na to.

Zuzana Mauréry v oceňovanom filme Učiteľka ukázala, ako pedagóg pracovať nemá, zastrašovaním a manipuláciou. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V čom je tajomstvo dobrého učiteľa? Rozmýšľa ako dieťa, ale koná ako dospelý, znela jedna z najinšpiratívnejších odpovedí, ktoré dostal učiteľ, kouč a spisovateľ Azul Terronez, keď položil túto jednoduchú otázku 26-tisícom žiakov v ôsmich školách v rôznych krajinách sveta.

Neberie sa príliš vážne, rozumie, že deti majú život aj mimo školy, pomôže im, keď majú problém, ukáže pred nimi pokoru a v neposlednom rade nielen rozpráva, ale aj skutočne počúva, zhrnul na svojej TedX prednáške v roku 2017 Terronez.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia tieto kritériá aj na slovenských učiteľov?

Dosahujú svetovú úroveň, myslí si po stretnutí s desiatimi finalistami tohtoročného prvého ročníka súťaže Učiteľ Slovenska členka poroty Rebecca Warbrick.

„To je pre našu krajinu dobrá správa. No verejným tajomstvom je, že dobrých učiteľov nie je ani polovica.

Máme mnoho učiteľov, ktorí nevedia učiť a pedagogické majstrovstvo si zamieňajú s diktovaním poznámok. Za učiteľa nemôžeme považovať toho, kto funguje v binárnom móde ‚diktovanie poznámok – test ‘,“ hovorí zakladateľ Komenského inštitútu pre pedagogických lídrov Slovenska Juraj Hipš.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Zlou správou je, že sme si na to mnohí zvykli. Preto je dôležité nahlas a verejne hovoriť práve o tých dobrých, aby sme nastavili učiteľskú latku vysoko. Lebo v tejto chvíli je, žiaľ, položená prekliato nízko. Aj preto je školstvo v katastrofálnom stave,“ myslí si.

Oceniť kvalitných pedagógov sa snažia u nás v súťažiach Zlatý Amos a Učiteľ Slovenska. No tí úspešní sa veľakrát stretávajú so závisťou.

„Ostávam v nemom úžase, keď si vypočujem od učiteľov argument, prečo sa nechcú uchádzať o cenu Učiteľ Slovenska: ‚To by sa určite nepáčilo mojim kolegyniam.‘ Vypočujem si, ako sa snažia učiť inak, ale kolegovia na nich pozerajú medzi prsty.

Vraj chcú byť zaujímaví a keď sa toľko snažia, určite za tým musí byť niečo iné. Možno chcú byť riaditeľmi a to sa neodpúšťa. Veľmi tomu nerozumiem, ale je zjavné, že ministerstvo školstva nie je jediným problémom nášho vzdelávania ,“ hovorí Hipš.

Riaditeľka ankety Zlatý Amos Renáta Vadásyová to potvrdzuje. „V školstve existuje závisť, že kolega získal ocenenie, nedajbože aj nejaké peniaze, že ho majú žiaci radšej ako jeho, že dostane odmenu, že ho ocení aj vedenie a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale ten, kto závidí, by si mal uvedomiť, koľko práce je za tou odmenou. Koľko času strávi ten vynikajúci učiteľ s deťmi, že nepôjde po piatej hodine domov, ‚lebo som odučil‘, ale nezištne sa venuje žiakom aj nad rámec svojich povinností a úväzkov, pretože má prácu učiteľa rád a nikdy by ju nemenil.

Ako teda byť takýmto učiteľom? Deväť rôznych návodov ponúkajú učitelia, ktorí vyhrali za posledných jedenásť rokov súťaže o najlepšieho či najobľúbenejšieho učiteľa na Slovensku.

Deti treba presvedčiť, že majú superschopnosť

Zuzana Tkáčová z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach, Učiteľ Slovenska 2018

„Často si myslíme, že žiaci chcú známky. V skutočnosti chcú zažiť pocit úspechu a to, že si ich na hodine učiteľ všimne a pochváli. Vtedy majú chuť pracovať ďalej,“ hovorí učiteľka informatiky Zuzana Tkáčová.

Dosiahla, že v ich škole z kedysi neobľúbenej informatiky maturuje 25 percent žiakov a tretina z nich sú dievčatá, čo je najviac zo všetkých gymnázií na Slovensku.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu