SME

Vzbura Slovákov v Kragujevci. Drahá mama, poobede ma zastrelia

Po vzbure odsúdili na smrť 44 vojakov.

Poprava vojakov, ktorých odsúdili za účasť na vzbure sa konala 8. júna o druhej popoludní na Stanovljanskom poli. (Zdroj: ILUSTRÁCIA - ANDREJ WSÓL)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V prvej svetovej vojne zahynulo približne 70-tisíc slovenských vojakov, ale len o štyridsiatich štyroch sa napísalo niekoľko kníh a nakrútil celovečerný film.

Večer 2. júna 1918 sa v srbskom Kragujevci, ktorý v tom čase okupovala rakúsko-uhorská armáda, vzbúrili vojaci náhradného práporu 71. trenčianskeho pešieho pluku. Po potlačení revolty 44 z nich odsúdili na smrť a popravili. Smutnú udalosť sprevádzajú dodnes viaceré mýty, ktoré má na svedomí aj legendárny film režiséra Paľa Bielika z roku 1958 s názvom Štyridsaťštyri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V poslednom roku Veľkej vojny sa rakúsko-uhorská monarchia i jej armáda nachádzali v mizernom stave. Nedostatok potravín a základných hospodárskych surovín viedol k výstredným rozhodnutiam. Vládna moc napríklad uvažovala, že pre potreby vojska dá strhnúť medené strechy z kostolov. Vojakom na fronte i v kasárňach chýbala výdatnejšia strava, uniformy, topánky. Množili sa prejavy nespokojnosti.

„Vzbura v Kragujevci nebola ojedinelá. Proti pomerom v krajine a armáde rebelovali vojaci v rôznych kútoch monarchie. Vo februári 1918 sa vzbúrili námorníci v čiernohorskom prístave Kotorská boka, v máji v českom Rumburku, k incidentom došlo aj v kasárňach v Trenčíne a Prešporku,“ pripomenul Peter Chorvát z Vojenského historického ústavu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Velenie c. a k. armády považovalo za iniciátorov odporu predovšetkým navrátilcov z ruského zajatia, ktorí po podpísaní Brestlitovského mieru v marci 1918 prichádzali po tisícoch späť do starej vlasti.

Po návrate museli prejsť karanténou, kde sa okrem iného zisťovalo, či na východe nenapáchli boľševickou ideológiou. Mnohých roztrpčilo, v akej chudobe musia žiť ich rodiny a príbuzní, zatiaľ čo oni riskujú životy za cisára pána. Na pohode im nepridala ani vidina skorého návratu do zákopov. Vojny už mali plné zuby.

„Hoci išlo o navrátilcov z Ruska, dôvody revolty v Kragujevci či na iných miestach neboli primárne politické. Revolučné vrenie v Rusku však muselo na vojakov zapôsobiť. Videli, ako sa tam zaobchádzalo s neobľúbenými dôstojníkmi. Mnohí zo zajatcov sa vrátili z Ruska s veľkou nevôľou. Napríklad vojaka Jarjabku z Turca udali za to, že sa neúctivo vyjadroval o dôstojníkoch. Podľa neho sú to svinskí gazemberi. V Rusku si zarobil pekné peniaze a po vojne sa tam chcel s celou rodinou presťahovať," dodal Peter Chorvát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spievali Nad Tatrou sa blýska

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5M2B na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu