SME

Masaryk veril, že budeme ako Belgičania. Z dvoch národov jeden

Masaryk rátal so Slovákmi.

T. G. Masaryk podpisuje 26. októbra 1918 vo Philadelphii deklaráciu o slobode a princípoch spolupráce stredoeurópskych národov. (Zdroj: TASR)

Bol lídrom československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny, hlavným iniciátorom vzniku samostatného štátu Čechov a Slovákov a prvým prezidentom novej republiky. „V poslednom čase sa otvorili viaceré témy, ktoré ukazujú Masaryka v inom svetle ako doteraz,“ vysvetľuje riaditeľ Historického múzea Národného múzea v Prahe MAREK JUNEK.

O Masarykovi sa tvrdí, že mal k Slovákom a Slovensku blízky vzťah už dávno pred vznikom Československa. Ako sa to prejavovalo?

Blízky vzťah bol daný tým, odkiaľ pochádzal. Narodil sa na moravsko-slovenskom pomedzí. Špekuluje sa, či to boli Kopčany, Hodonín, alebo iné miesto, ale každodenný kontakt so Slovákmi mal od detstva. Keď pôsobil ako profesor na Viedenskej univerzite a neskôr v Prahe, často vyhľadával slovenských študentov, z ktorých sa vyprofilovalo hlasistické hnutie. V 80. rokoch 19. storočia začal pravidelne každý rok chodiť do Bystričky pri Martine, kde si jeho rodina prenajala dve izby na jednej usadlosti a komunikoval tu so slovenskými dejateľmi - Hurbanom Vajanským, Škultétym a ďalšími.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počítal vo svojich štátoprávnych úvahách Masaryk od začiatku so Slovákmi?

Áno. Masaryk bol do určite miery zástancom československej národnej jednoty. Tvrdil, že Česi a Slováci sú si natoľko blízki, že by mali v budúcnosti vytvoriť jeden celok. S nejakým vzťahom medzi oboma národmi počítal už v 19. storočí a potom počas prvej svetovej vojny, keď odišiel do exilu, vo svojom prvom vyhlásení Independent Bohemia jednoznačne hovoril o spojení Čechov a Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ako vznikli naše hranice? Okej, dajme Žitný ostrov Čechom Čítajte 

Do roku 1918 bol Masaryk medzi slovenským ľudom pomerne neznámym človekom. Po vzniku Československej republiky však aj na Slovensku požíval značnú úctu. Ako sa mu to podarilo?

Je otázkou, do akej miery bol alebo nebol v povedomí obyvateľov na Slovensku pred rokom 1914. Pavol Blaho, Milan Hodža, Vavro Šrobár či Anton Štefánek, ktorí boli významnými slovenskými osobnosťami na prelome 19. a 20. storočia, o Masarykovi často písali v Slovenskom denníku alebo v Slovenských ľudových novinách. V istom okruhu ľudí nemusel byť úplne neznámou postavou. Čo sa týka jeho popularity počas prvej republiky, určite tu zohrala svoju rolu úcta k prezidentskému úradu. Nemusíme si nič nahovárať, to bolo niečo, čo nadväzovalo na obdobie Rakúsko-Uhorska. Kult panovníka tu určite pretrval aj po vzniku republiky. Masaryk sa navyše snažil všemožne podporovať Slovensko a Slovákov - finančne viackrát prispel na činnosť Matice slovenskej, zakladal tu vo svojom mene rôzne inštitúcie, čo nesporne prispelo k jeho pozitívnemu obrazu.

Počas jeho amerického turné v roku 1918 Masaryka veľmi srdečne privítali aj v Pittsburghu, čo bolo v tom čase mesto s najväčšou slovenskou populáciou na svete. Zrodila sa v ňom Pittsburská dohoda, ktorá sa potom stala predmetom sporov v novom štáte, ale aj kritiky na adresu Masaryka. Ten dohodu podpísal, no potom úvahy o sľubovanej autonómii Slovákom poprel.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5KGT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu