SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Móda prvej republiky. Krátke boli zrazu všetky sukne

Ženy v nohaviciach spôsobili na lyžiarskom svahu v Liptove škandál.

Odhalené nohy - novinka 20. rokov minulého storočia. (Zdroj: FORTEPAN.HU)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krátka sukňa po kolená pre všetky vekové a „hmotnostné“ kategórie. A každý rok nový alebo aspoň vynovený klobúk. Móda v období medzi dvoma svetovými vojnami neobišla ani slovenské ženy. Kde sa obliekali a čo nosili?

Nebol to žiadny náhodný módny diktát z Paríža. Obrázok slovenskej dámy po prvej svetovej vojne odrážal nové pravidlá v novom štáte.

„Ženy v Československej republike získali volebné právo už v roku 1919. Nastúpili do škôl a mohli začať pracovať, hoci zväčša len dovtedy, kým sa nevydali a nemali deti. Začali aj športovať,“ vysvetľuje postupné zmeny, ktoré ovplyvnili aj módu, historička módy Zuzana Šidlíková zo Slovenského centra dizajnu.

Prečítajte si tiež: Prečo je dobré hlásiť sa k Československu Čítajte 

Do toho prišiel tanec charlestone, ktorý sa prejavoval slobodným pohybom. Kým ešte krátko po vojne sa nosili najmä sukne po členky, v polovici 20. rokov 20. storočia sa pod vplyvom nových okolností skrátili tesne ku kolenám.

„V jednom roku to zrazu padlo, ostych sa stratil,“ konštatuje Šidlíková. Všetky zahraničné časopisy ukázali v roku 1925 to, čo bolo dovtedy tabu - krásu ženských nôh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A táto móda potom platila pre všetky ženy z miest - bez výnimky. „Onedlho zachvátila mánia sukní v dĺžke po kolená všetky ročníky. Dokonca aj matróny, čiže ženy v rokoch s kilami navyše preberali túto módnu líniu, čo sa aj dosť kritizovalo,“ konštatuje historička.

Zaujímavé je, že keď sa v tom čase začala nosiť sukňa v určitej dĺžke, platila univerzálne. Všetky sukne, šaty, kabáty boli v danej sezóne rovnako dlhé.

Nohy odhaľujú v tom čase aj plesové či svadobné šaty, ktoré sú dokonca bez rukávov. Reč je, samozrejme, o móde, ktorá sa udomácňovala v mestách. Na slovenský vidiek príliš neprerazila.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu