SME

Ako vznikli naše hranice? Okej, dajme Žitný ostrov Čechom

Vďaka Československej republike má Slovensko aj svoje historické hranice.

Veľká štvorka na mierovej konferencii v Paríži, zľava britský premiér David Lloyd George, taliansky Vittorio Emanuele Orlando, francúzsky Georges Benjamin Clemenceau a prezident USA Thomas Woodrow Wilson. (Zdroj: WIKIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na konci októbra 1918 to už bola takmer istá vec. Súčasťou Československej republiky, ktorá vznikla na troskách rakúsko-uhorskej monarchie, bude aj Slovensko. Akurát nebolo celkom jasné, čo to Slovensko vlastne je.

Niekoľko dní po vyhlásení nového štátu už malo Slovensko svoju vládu (hoci dočasnú), ale chýbali mu - hranice. O nich sa v najbližších mesiacoch nerozhodovalo v Prahe, Prešporku či Budapešti, ale v Paríži.

Kým hranica na západe i severe Slovenska bola po stáročia hranicou historického Uhorska, problém vznikol na juhu a na východe, píše Marián Hronský v rozsiahlej publikácii Trianon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kľúčovú úlohu v hre o podobu Československej republiky na mape Európy zohral minister zahraničných vecí Edvard Beneš.

Už 25. novembra 1918 dohodol s francúzskym kolegom Stephenom Pichonom prvú demarkačnú líniu medzi ČSR a Maďarskom, ktorá viedla po línii Karpaty, rieka Morava, Prešporok, Dunaj až k Ipľu, od Rimavskej Soboty k ústiu rieky Uh do Laborca a ďalej po rieke Uh ku Karpatom.

Prečítajte si tiež: Móda prvej republiky. Krátke boli zrazu všetky sukne Čítajte 

„Odtiaľ musia Maďari preč a to musíme my hneď obsadiť,“ písal Beneš dôverne predsedovi vlády Karlovi Kramářovi. Lenže obsadiť územie nebolo kým. Československé légie sa ešte len presúvali z Talianska a pražská vláda, ktorá situáciu podcenila, mala k dispozícii len málopočetné ozbrojené jednotky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Krajina nikoho – a všetkých

Maďarská vláda grófa Károlyho trvala na zachovaní integrity Uhorska, odvolávajúc sa na prímerie, ktoré podpísala v Belehrade s francúzskym generálom d’ Espereyom (v 17. bode prímeria sa uvádzalo, že Dohoda sa nezamieša do vnútornej administratívy Uhorska).

Slovensko bolo ešte dlhé týždne po vyhlásení republiky územím nikoho - a všetkých. Vojaci vracajúci sa z frontov prvej svetovej vojny rozpútali spontánne rabovanie, na západe a na juhu bojovali československé jednotky proti maďarským, na severe sa objavili poľskí vojaci a na východe zasa ukrajinská armáda.

Ako uvádza Hronský, argumentácia maďarskej vlády bola jednoduchá: Dohoda nám nariaďuje, aby sme vyprázdnili Slovensko. Dobre, ale aké sú jeho hranice, keď ich nik nepozná?!

Podľa Ignáca Romsicsa, autora knihy Trianon, niektorí maďarskí politici si začiatkom januára 1919 uvedomovali, že integritu Uhorska nebude možné udržať a vyzdvihovali dôležitosť ubrániť územia obývané prevažne Maďarmi.

Oficiálna propaganda vlády živená miestnou tlačou však ešte stále lipla na zachovaní pôvodných hraníc. Napríklad memorandum z 10. januára 1919, ktoré preniklo do Londýna i Paríža, považovalo okrem iného za isté, že vďaka „nesmiernej náklonnosti“ Slovákov k Maďarsku „ostanú slovenské dŕžavy na ňadrách Maďarskej republiky“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

To už sa však v Paríži začali schádzať predstavitelia víťazných mocností prvej svetovej vojny, aby rozhodli o novej tvári Európy.

Bratislava áno, koridor nie

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5KGF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
Slovenské reprezentantky na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2023.

Šampionát v Rige štartuje už v nedeľu, prvý duel odohrajú proti domácemu tímu.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu