SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Sládkovičova veľká láska je len romantický mýtus

Kto skutočne uhranul Sládkovičovo srdce.

Andrej Braxatoris, umelecký pseudonym Sládkovič. (Zdroj: TASR)

Chudobný študent doučujúci krásnu devu z bohatej meštianskej rodiny. A veľká, osudová láska, ktorá medzi nimi vzplanie.

Dievča si napokon berie iného a mladík z nenaplnenej nešťastnej lásky napíše ľúbostnú báseň. Pre istotu rovno najdlhšiu na svete. No nie je to romantický príbeh?

Otázka znie, či aj pravdivý. Love story sa mohla udiať o dosť inak, ako sa traduje. Andreja Sládkoviča totiž nemusela k básni Marína inšpirovať Mária Pischlová z Banskej Štiavnice.

Mladá, veľká, osudová láska

Keď mladý Krupinčan od Braxatorisov išiel na štúdiá do Banskej Štiavnice, nebolo celkom isté, ako ich zaplatí. Peňazí v rodine nebolo veľa a jeden ročník musel preto aj vynechať. Na tunajšom Evanjelickom gymnáziu študoval v rokoch 1832 - 1840 a po priateľovi Ľudovítovi Grossmannovi prevzal niekoľko rodín.

Do nich chodil dávať kondície, aby si privyrobil na dokončenie štúdia a aspoň na jeden akademický rok na vychytenej nemeckej univerzite v Halle.

Medzi rodinami, kam chodil, boli aj Pischlovci. Doučoval tu Máriu, dcéru Pavla Pischla, majiteľa viacerých domov, výčapu aj člena mestskej rady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Tu uza­vrel Sládkovič bližšiu známosť s tohoto dcérou Marinou, ktorej menom pozdejšie i svoju prvú obšírnejšiu báseň pomenoval,“ opísal vo svojich spomienkach Grossmann.

Obaja mali devätnásť a zaľúbili sa do seba. Vraj si s Máriou Pischlovou stihli tajne vymeniť aj zásnubné prstienky.

To už Andrej Braxatoris - ktorého budú poznať budúce generácie pod umeleckým pseudonymom Sládkovič - mieril z Banskej Štiavnice do lýcea v Bratislave.

Po štúdiu v Halle sa vrátil domov.

Hoci si zaľúbenci písali listy, svadba napokon nebola. Vstúpila do toho Máriina matka, dcéra si vzala miestneho pernikára a Andrej napísal v zime na prelome rokov 1844 - 1845 verše z nešťastnej, osudovej lásky.

O rok neskôr vyšla knižne Marína. Báseň, ktorú niektorí tak trochu zbytočne označujú za najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete.

Navyše, ani o tej veľkej, osudovej láske to nie je také isté.

Ľúbostná aj erotická

„Naozaj nie je až také nesporné, že k básni Marína inšpirovala Sládkoviča živá Mária Pischlová,“ hovorí pre SME historička zo Slovenskej akadémie vied Daniela Kodajová. „Štúrovci v tom čase považovali poéziu za vrcholný prejav literárnej tvorby a prinášali jej prostredníctvom posolstvá, ktoré chceli zvestovať. Viete, onen vzťah sa veľmi preceňuje. Je to milý príbeh mladej lásky, ale nie osudovej, tragickej a podobne, čo by sa asi čitateľom páčilo viac.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V rozpore s tým, čo sa traduje v učebniciach, literárni vedci dokonca ani nevidia priamy súvis so živou Máriou Pischlovou a poetickou Marínou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


1 h
Ora Cat

Vstupnou bránou je Nórsko aj Nemecko.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 17 h
SkryťZatvoriť reklamu