SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Psychológ: Ak má matka bližšie k deťom ako k manželovi, nie je to šťastné pre nikoho

V čom sú otcovia nenahraditeľní?

Matej Štepita (36) vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracoval v centre pre obete domáceho násilia, v detskom domove aj v škole. Osem rokov viedol projekt pre rodiny s deťmi s hyperaktivitou, poruchami pozornosti a správania. Momentálne pôsobí ako psychológ na voľnej nohe. Venuje sa rodinám, dospelým aj mladým ľuďom a vzdeláva v témach ADHD a ADD. Spolu s kolegami aj so svojím otcom organizuje pobyty v prírode pre rodiny alebo pre dvojice otec a syn. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Psychológ MATEJ ŠTEPITA má roky skúseností s rodinami s deťmi s hyperaktivitou a poruchami pozornosti. Organizuje aj zážitkové pobyty v prírode pre rodiny a pre dvojice otec a syn.

„Ak chce dnešný rodič urobiť dobrú službu svojim deťom, mal by sa v prvom rade zamerať na pestovanie pekného partnerského vzťahu,“ myslí si.

V mnohých rodinách podľa neho zostane muž nielen po narodení dieťaťa, ale už trvalo odsunutý na vedľajšiu koľaj. Základ rodiny netvoria vtedy rodičia a ich vzájomný vzťah, ale matka s dieťaťom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Majú to dnes otcovia ťažšie ako kedysi?

Čo sa týka výchovy a vzťahu k deťom, sú menej jasne rozdelené roly. Môže byť pre nich náročnejšie nájsť sa v tom, čo je ich úloha. Je to pre dnešných otcov zložitejšia a neprehľadnejšia situácia, no žije sa nám, samozrejme, ľahšie ako ľuďom pred sto rokmi.

S akými problémami za vami rodičia chodia? Čo je pre otcov ťažké?

V mnohých rodinách nefungujú dobre partnerské vzťahy, či už sú rozídení, rozvedení, alebo žijú spolu, no vo veľkom napätí. To potom značne komplikuje aj rodičovskú úlohu, zvlášť keď je dieťa do toho konfliktu zatiahnuté.

Okrem toho je dnes práca úplne oddelená od rodiny a nie všetci muži sa vedia nájsť v starostlivosti o malé deti či domácnosť.

Ísť so synom po vodu alebo porúbať drevo, alebo keď otec pracuje na poli a dieťa sa okolo neho tmolí, to sa dnes už veľmi nevyskytuje. Nájsť si čas aj energiu na rodinu popri tom, že zaberám naplno v práci, je náročné.

Často sa stretávam s tým, že mama sa viac venuje výchove aktívne, aj si o nej študuje. Zvyčajne má jasnú predstavu, ako by to malo byť, a otec do toho tak celkom nepasuje. Často jej to narúša, rebeluje proti tomu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ako napríklad?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Budú lietať triesky, ale tak to pri robení poriadku chodí.


5. feb
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


3 h
ZUZANA KEPPLOVÁ.

Šikanovanie SaS nemá konca-kraja.


2 h
Zemetrasenie zničilo aj mešity, záchranné práce komplikuje sneh.

Dve silné zemetrasenia zabili najmenej 2300 ľudí.


4 h
SkryťZatvoriť reklamu