SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Virtuálna archeológia dokáže porovnať dnešný stav s dávnou históriou

Zabudnite na to, že archeológia je nuda.

Takto vyzeral Budatínsky hrad v 16. storočí na základe archeologického výskumu. (Zdroj: AÚ SAV, A. ARPÁŠ, P. BEDNÁR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Chcete si pozrieť ako vyzeralo skutočné hradisko z veľkomoravského obdobia? Keltského bojovníka z územia dnešného Slovenska, šperky dávnej dvornej dámy či osadu našich predkov, ktorá zmizla pred stáročiami?

Anton Arpáš ich už roky vytvára. Nie je vyštudovaný archeológ. V detstve bol modelárom. Skúsenosti z krúžku mu neskôr pomohli, keď nastúpil ako technický pracovník medzi vedcov do Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (AÚ SAV). Dnes pod ich vedením buduje podoby našej dávnej minulosti.

Z modelárskeho krúžku medzi vedcov

„Na prelome tisícročia, keď som sem nastúpil, som robil kresbové rekonštrukcie, potom prišli prvé fyzické modely,“ opisuje Arpáš. „Postupne sme sa začali prispôsobovať digitálnemu svetu, od roku 2005 sme začali s počítačovými rekonštrukciami a v súčasnosti využívame 3D skenery a 3D fotogrametriu. Dnes sú to už desiatky vyrobených modelov, počítačových, fyzických alebo modelov z 3D tlačiarne. Zahŕňajú poznatky z vykopávok z celého Slovenska.“

Do dávnej histórie sa dostanete v podobe kresbových a počítačových rekonštrukcií, vizualizácií či modelov z 3D tlačiarní. V digitálnej podobe takisto uvidíte aj exkluzívne nálezy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu