SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Kto bol skutočný Švejk?

Má slávny protivojnový hrdina predobraz v reálnom vojenskom sluhovi?

Jaroslav Hašek (úplne vpravo) počas svetovej vojny.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď v roku 1923 spisovali pozostalosť po spisovateľovi Jaroslavovi Haškovi, obsahovala len pár vecí. Jedny obnosené šaty a zimník, spodnú bielizeň a štyri staršie košele. Okrem toho uviedli páni notári Šolc a Červinka autorské práva na štyri diely Osudy dobrého vojaka Švejka.

V súpise doslova stojí: „Úmrtím autora mizne záujem čitateľov... Pravdepodobne sa dá očakávať, že v najbližšom desaťročí sa budú dať pripraviť ešte dve vydania... Po desiatich rokoch bude novej generácii obsah spisu nejasný a sotva sa nájdu čitatelia tohto diela.“

Dvaja páni netušili, ako hlboko sa mýlili. Naopak, Švejk sa vydal na cestu svetom a dnes je jednou z najznámejších kníh na svete. Len v češtine vyšlo päťdesiat vydaní a do rovnakého počtu svetových jazykov ho preložili. Zabáva ľudí na opačnej strane zemegule, jedinečným spôsobom paroduje militarizmus a odráža skúsenosti strednej Európy.

Ako to však bolo s hlavnou postavou knihy, vojakom Josefom Švejkom?

Pitomec u kumpanie

„Dnes môžete stretnúť v pražských uliciach ošumelého muža, ktorý sám ani nevie, čo vlastne znamená v histórii nových veľkých čias. Ide skromne svojou cestou, neobťažuje nikoho... A tento tichý, skromný, ošumelý muž je skutočne tým starým dobrým vojakom Švejkom.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tieto slová napísal Jaroslav Hašek na úvod románu, ktorý sa celý točí okolo jedného vojaka rakúsko-uhorskej armády. Veľakrát sa konštatovalo, že hlavná postava ustavične uniká analýze.

Ako si vôbec Švejka predstaviť? Podľa z filmu z roku 1956, ktorý však značne sploštil hĺbku knihy a napriek fenomenálnemu výkonu Rudolfa Hrušínskeho sa pod ním podpísal čas vzniku v neslobodnej diktatúre?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na rozdiel od iných zahraničných platforiem YouTube v Rusku stále funguje.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


2 h

Dobrý lacný smartfón, ak nemáte prehnané očakávania od výkonu.


12. aug
Video inštalácia Inner Life

Prominentný francúzsky umelec vytvoril interaktívnu videoinštaláciu.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu