SME

Odvrátená tvár amerického sna. Zabudnutý rasizmus Forda

Za Hitlera majú ľudia v Nemecku aspoň prácu, vravel Ford v roku 1939.

Automobilový podnikateľ Henry Ford so synom Edselom. (Zdroj: PROFIMEDIA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď pred stodesiatimi rokmi 27. septembra 1908 vyšiel z továrne v Detroite Ford model T, začala sa písať história moderného automobilizmu.

Henryho Forda dodnes ospevujú ako vzor úspešného podnikateľa, ktorý stvoril masovú výrobu s masovou spotrebou a pre ľudí vyrobil milióny áut.

Do sveta však nevypustil len ľudové vozidlo. Na jeho odvrátenú tvár, podiel na šírení rasizmu a sympatie k Hitlerovi, sa taktne zabúda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Publicista Ford

Všetko sa začalo v roku 1919, keď automobilový magnát kúpil michiganský týždenník Dearborn Independent. Nešíril v ňom len svoju povestnú reklamu na model T. Noviny sa zakrátko stali hlasnou trúbou vulgárneho antisemitizmu.

Prvý útok prišiel v článku 22. mája 1920, keď titulka veľkými písmenami hlásala: „Medzinárodný Žid – najväčší svetový problém.“ Podobný tón si držalo ďalších 91 čísel novín.

Príval rasovej nenávisti pod ochranou šéfa Ford Motor Company bol ohromný. Noviny použili celý hanobiaci arzenál vtedajších (a aj dnešných) rasistov.

Židia vraj rozpútali všetky vojny, sú odvekými nepriateľmi, v rukách majú biznis aj noviny, šíria degenerované myšlienky, odmietajú pracovať, nikto ich nemá rád.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„Existuje rasa, ktorá nikdy a nikde nebola vítaná a ktorej sa predsa podarilo povzniesť sa k moci,“ písali noviny a tvrdili, že Židia chcú ovládnuť svet, a preto tajne založili „superkapitalistickú medzinárodnú vládu“.

Články obviňovali Židov, že sa nachádzali už v posádke Kolumbovej výpravy v roku 1492 a zhanobili panenskú Ameriku. Inokedy Židov vinili aj za neúspech v bejzbalovej lige.

Hlásali tiež, že „Žid je jediným a pôvodným medzinárodným kapitalistom“, hoci práve Ford rozvinul sieť svojich pobočiek po celom svete a tvrdil, že jeho zamestnanci za pásom nepotrebujú premýšľať.

„Moderný antisemitizmus, ktorý sa rozvíjal na prelome 19. a 20. storočia, sa neobmedzoval na Európu,“ poznamenáva historik Miloslav Szabó z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied.

„V USA mal silné zázemie predovšetkým v prostredí náboženskej a nacionalistickej pravice. Obvinenia Židov boli podobné ako v Európe: boli vraj ,rozkladným‘ prvkom, ako kapitalisti a finančníci vraj vykorisťovali Nežidov a zároveň podporovali liberalizmus, socializmus a slobodomurárov. V USA nachádzame dokonca aj obvinenia Židov z ,rituálnych‘ či iných tajuplných vrážd.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Predbehol Hitlera

Ford predbehol Hitlera o desať rokov. A keďže jeho noviny vnucovali obchodným partnerom, reklama sa onedlho chválila 700-tisícovým nákladom.

Články čoskoro, v novembri 1920, nasledovalo súhrnné knižné vydanie nazvané Medzinárodný Žid.

Pamflet vzápätí preložili aj do nemčiny. Knihu mu opakovane vydávali vo vydavateľstve Hammer, ktoré sa špecializovalo na rasistickú propagandu a chválenie nemeckej rasy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C5HUB na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Richarda Sulíka nahradil Branislav Gröhling.


a 2 ďalší
Čísla politických subjektov kandidujúcich v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

Oficiálne vyhlasovanie výsledkov volieb sa môže konať až v pondelok.


TASR
Ranný brífing SME

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Diskusia Petra Pellegriniho s Ivanom Korčokom v televízii Markíza pred prvým kolom prezidentských volieb.

Diskusia bola predposlednou pred moratóriom


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu