SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Šéfka Bielej noci: Niečím prebijeme aj New York

Na Slovensku sú ľudia podľa umelcov zvedavejší ako v Paríži.

Zuzana Pacáková (32) študovala na parížskej Sorbonne a vo Francúzsku stážovala v niekoľkých výstavných inštitúciách. Po návrate na Slovensko začala organizovať festival umenia Biela noc. Pred troma rokmi ho priniesla z Košíc aj do Bratislavy. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Festival súčasného umenia, ktorý len v Bratislave vlani prilákal do ulíc asi dvestotisíc ľudí, vo štvrtom ročníku rieši najmä komfort návštevníkov.

Novinkou je historicky najrozsiahlejšia uzávierka nábrežia Dunaja aj kontrolná miestnosť v centre Bratislavy.

Umelecká riaditeľka Bielej noci ZUZANA PACÁKOVÁ dáva tipy pre deti i dospelých na tento ročník aj spomína na vtipné momenty z tých predchádzajúcich.

Tento rok ste začínali s polovičným rozpočtom, keď župa odstúpila od vašej podpory, s mestom zas bola napätá situácia pre problémy s davom.

Istý čas ste vraj dokonca uvažovali, že festival sa vôbec neuskutoční. Čo vás nakoniec presvedčilo?

V prvom rade nás zaskočila informácia, že Bratislavský samosprávny kraj, ktorý bol spoluorganizátorom a pokrýval asi polovicu rozpočtu, odstúpil od spolupráce dohodnutej na niekoľko rokov.

Žiaľ, nemáme ohradené územie, kde môžeme vyberať vstupné, ktoré by bolo adekvátne programu.

Viac ako polovica diel zostáva bezplatných a interiéry sú za symbolických osem eur v Bratislave a päť eur v Košiciach, čo ani náhodou nepokrýva náklady.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najvýraznejšia pomoc prišla od hlavného partnera, ktorý nám radikálne zvýšil rozpočet, podržal nás aj generálny partner a pribudli aj nové spolupráce. Nie sme na úrovni z minulého roku, trasa je trošku zúžená, diel je menej, ale návštevníci to prakticky nepocítia.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Prvýkrát spolupracujete aj so špecialistom na dav. Aké hlavné odporúčania vám dal, aby sa nezopakovali tlačenice a nervozita medzi chodcami a autami z vlaňajška?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu