SME

Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
ŽIVOT NA DUNAJI

Ako využiť potenciál Dunaja? RiverLab ponúkol riešenia

Aj malá aktivita, ale dobre premyslená a cielená, môže pomôcť danému územiu.

Na lepšom využití potenciálu Dunaja spolupracuje viacero verejných i súkromných subjektov.Na lepšom využití potenciálu Dunaja spolupracuje viacero verejných i súkromných subjektov. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Ďalšie sprietočňovanie ramien Dunaja, napojenie cyklotrás popri Malom Dunaji na už existujúce trasy či uľahčenie využívania plavebnej komory v Čunove. Toto je len zlomok z plejády možných opatrení pre lepšie využívanie rekreačného a ekologického potenciálu oblasti Žitného ostrova a okolia a vytváranie kvalitnejších podmienok pre život ľudí a samotnú prírodu na tomto území. Pripravila ich pracovná skupina Dunajského fondu.

Prečítajte si tiež: Ostrov zlata znovu ožil. Aj vďaka živým kosačkám a trusu Čítajte 

„Sme vo fáze, keď sme tieto návrhy predstavili relevantným aktérom vo verejnom a súkromnom sektore, ktorí dnes rozhodujú o budúcnosti toho vzácneho územia,“ vysvetľuje Juraj Čorba zo Stredoeurópskej nadácie (CEF). Dunajský fond je jej nadačným programom.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi nimi sú opatrenia, ktoré si vyžadujú dlhšiu prípravu, ale aj také, ktoré sa dajú zrealizovať len na základe dobrej vôle. Jedným z nich je napríklad zlepšenie plynulého pohybu malých plavidiel, či už motorových, alebo bezmotorových, na slovenskom toku Dunaja.

Štvrtý ročník Fóra Dunajského fondu, ktorý sa uskutoční 18. septembra, bude príležitosťou bližšie sa pozrieť na návrhy pripravené pre toto unikátne územie vnútrozemskej delty a jedného z najväčších európskych riečnych ostrovov.

Čo robí RiverLab

Pracovná skupina RiverLab Žitný ostrov a okolie vznikla ako aktivita Stredoeurópskej nadácie v rámci Dunajského fondu v apríli 2016. Jej účastníkmi sú predstavitelia ministerstiev, významných verejných a súkromných organizácií a firiem, ktorých aktivity sú nejakým spôsobom spojené s riekou a týmto územím. Pri jednom diskusnom stole sa tak stretla veľmi rôznorodá skupina ochranárov, vodohospodárov, rybárov, cyklistov, vodákov, reprezentantov samospráv a ďalších.

Skryť Vypnúť reklamu

Napriek tomu, že ide o veľmi rôznorodú skupinu, dopracovali sa k veľmi konkrétnym odporúčaniam.

„Je tu priestor lepšie koordinovať aktivity na rieke a informovať. Neformálny model, ktorý sme zvolili my, samozrejme, nemôže nahradiť oficiálne postupy, ale to, že tu vzniká takáto komunita, je základným predpokladom pre to, aby všetky tie ďalšie kroky boli správne nasmerované,“ ozrejmil Čorba.

Okrem práce na realizácii navrhovaných riešeníby radi v budúcnosti zapojili relevantné orgány do pilotného projektu rozvoja a starostlivosti konkrétneho uceleného územia pozdĺž rieky s využitím doterajších poznatkov z RiverLabu. Predbežne by takýmto územím mohol byť ľavý breh Dunaja približne medzi Vlčím hrdlom a Šamorínom.

„Chceli by sme ukázať, ako to vyzerá, keď viacero subjektov, verejných aj súkromných, spolupracuje a keď sa navzájom informujú,“ povedal Čorba. Podľa neho akýkoľvek pozitívny príklad môže byť veľmi povzbudzujúci.

Skryť Vypnúť reklamu

Štyri piliere Dunajského fondu

Pracovná skupina RiverLab je jedným zo štyroch pilierov, na ktorých je Dunajský fond postavený.

Ďalšími sú Slnovrat na Dunaji, keď počas mesiaca júna organizácie a spoločenstvá pôsobiace na rieke predstavia svojimi podujatiami bohatosť života na nej, každoročné Fórum Dunajského fondu poskytujúce priestor na prezentácie a grantové výzvy na podporu projektov na slovenskom toku Dunaja vrátane Malého Dunaja.

„Základnou myšlienkou je, aby sa všetky aktivity navzájom doplňovali a posilňovali. Keď sa niekto nezapojí do jednej, zapojí sa do druhej,“ hovorí Čorba.

Svetielka v hmle

Dunajský fond zatiaľ k lepšiemu využívaniu potenciálu Dunaja prispieva svojimi grantovými výzvami. V rámci troch doterajších kôl už prerozdelil takmer 140-tisíc eur na zrealizovanie verejnoprospešných projektov po celom slovenskom toku Dunaja a Malého Dunaja.

Skryť Vypnúť reklamu

„Sú to také malé svetielka v hmle, keď neziskové subjekty ukazujú, ako aj malá aktivita, ale dobre premyslená a cielená, môže priniesť benefity danému územiu,“ dodal Čorba.

Program štvrtého ročníka Fóra Dunajského fondu nájdete tu

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?