SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Zázrak trval päť rokov. Prvá miss šla domov električkou

Socialistická žena nemala vysoké opätky, ale montérky a šatku na hlave.

Promenáda v plavkách na súťaži Dievča roka 1968 v bratislavskom PKO. (Zdroj: ARCHÍV TASR/MAGDA BORODÁČOVÁ)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Namiesto auta brúsená krištáľová váza. Namiesto dovolenky v exotickej krajine mládežnícky zájazd - napríklad do Soči. Víťazky súťaží krásy v Československu v šesťdesiatych rokoch sa nemohli pochváliť luxusnými cenami. V krátkom období uvoľnenia im však pootvorili cestu do sveta. Celý zázrak trval krátkych päť rokov.

Do socialistického Československa privialo politické uvoľnenie v 60. rokoch aj svetové trendy zo Západu. Bigbít, neskôr aj štýl detí kvetov - hippies s ich slobodou a spontánnosťou.
V dámskej móde sa k slovu dostali hrubé očné linky, farebné minisukne, natupírované účesy. A s nimi prišli aj prvé súťaže krásy.

„Pamätám si, že v tom čase akoby sa s rôznymi súťažami krásy roztrhlo vrece. Bolo ich veľmi veľa,“ spomína archivár STV a RTVS Milan Antonič. Bola to veľká zmena - režim dovtedy propagoval ako ideál socialistickej ženy skôr pracujúcu súdružku v montérkach a so šatkou na hlave.

Nie vzdelanú študentku v plavkách a na vysokých opätkoch.

Krása v časoch studenej vojny

Začalo sa to už v roku 1966. Zhodou okolností v tom istom roku, keď sa v socialistickom Československu zišlo na vojenskom cvičení Vltava viac ako 92-tisíc vojakov zo siedmich krajín vtedajšej Varšavskej zmluvy.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu