SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Okupácia 1968: Cez hranice sme prenášali periny (spomína Tóth)

Za posledné peniaze kúpil žene kožuch a topánky.

Dušan Tóth s rodinou vo Viedni, posledné dni pred odchodom do USA. (Zdroj: Dušan Tóth.)

Pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. Počas okupácie sa angažoval v podzemnom vysielaní, spolu s rodinou emigroval v októbri 1968. Cez Rakúsko a USA sa dostal do Kanady. DUŠAN TÓTH, výrazná osobnosť slovenskej emigrácie, spomína na august 1968.

Práve sme sa vrátili domov z dovolenky. Po mesačnom zákaze naživo vysielať v relácii Dobré ráno som sa už tešil na svojich poslucháčov. Zákaz som dostal ako trest, lebo som si dovolil vo vysielaní verejne kritizovať dekana lekárskej fakulty a člena predsedníctva KSS.

Bolo niečo po polnoci, keď zazvonil telefón. „Pustite si Viedeň, sme okupovaní,“ s plačom oznamovala suseda.

O hodinu volá vrátnik z rozhlasu, že po mňa nemôže poslať auto. Rozhlas je obsadený tankami a nik nesmie z budovy von. „Pokúste sa prísť, ak môžete.“

Predieram sa ulicami a stretávam obrnené transportéry, nákladné autá plné vojakov pred Justičným palácom, pred kasárňami na Obchodnej ulici. Keď som prišiel pred budovu rozhlasu, zaregistroval som niekoľko tankov s hlavňami namierenými na rozhlas. Pred dverami stáli dvaja ozbrojenci so samopalmi.

Prečítajte si tiež: Klimáček: Ľudia na úteku neváhali skákať z lietadla Čítajte 

Čo poviem poslucháčom? Že naše spriatelené krajiny sa rozhodli zastaviť proces ľudskej dôstojnosti u nás?

Pred štúdiom ma čakal zmenár a vtisol mi do rúk vyhlásenie Komárňanských lodeníc a bratislavkej Dimitrovky, v ktorých odbory protestujú proti porušeniu zmlúv o suverenite Československa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po správach o 4.35 som prečítal vyhlásenie Ústredného výboru Komunistickej strany Československa:

„Všetkému ľudu Československej socialistickej republiky! Včera 20. augusta 1968 okolo 23. hodiny večer prekročili vojská Sovietskeho zväzu, Poľskej ľudovej republiky, Nemeckej demokratickej republiky, Maďarskej ľudovej republiky a Bulharskej ľudovej republiky štátne hranice Československej socialistickej republiky. Stalo sa to bez vedomia prezidenta republiky, predsedu Národného zhromaždenia, predsedu vlády a prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a týchto orgánov. Vyzývame všetkých občanov, aby zachovali pokoj a nekládli postupujúcim vojskám odpor. Preto ani naša armáda, bezpečnosť a Ľudové milície nedostali rozkaz na obranu krajiny. Predsedníctvo ÚV KSČ považuje tento akt za odporujúci nielen všetkým zásadám vzťahov medzi socialistickými štátmi, ale aj za popretie noriem medzinárodného práva.“

Ešte som prečítal predpoveď počasia a dôstojník otvoril dvere a ukázal mi, aby som opustil štúdio. Na chodbe sme sa potom dlho radili, čo budeme robiť. Dalekopisy prestali pracovať, boli sme odrezaní od vonkajšieho sveta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podzemné vysielanie

Zmrákalo sa a rozhlas obklopil dav. Ľudia sa dožadovali, aby sme nemlčali, ale informovali, čo sa deje.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu