SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Neničte grafity. Sú súčasťou našej kultúry

Vandalizmus kedysi vyzeral inak. Kde boli grafity najčastejšie?

Historické grafity sa líšili formou. Moderné podpisy grafiťákov sa často nedajú prečítať, zato ich historickí predchodcovia sa snažili o dobrú čitateľnosť odkazu. (Zdroj: OOTourismus Robert Maybach)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Stačili tri slová a historikom aj katolíckej obci stačilo. Keď sa pred pár rokmi objavil nápis „arcibiskup je blázon“ na kostole klarisiek v Bratislave, grafiťákom stiekla slza, že na nich znovu budú ukazovať prstom aj tí, ktorí ich už začali tolerovať.

„Moderné grafity považujem za hodnotné a dokážu ma potešiť. No keby niekto napísal niečo podobné na kostol v stredoveku, vytrhli by mu jazyk a upálili by ho,“ porovnáva s úsmevom historik a epigraf Juraj Šedivý z Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa historickým nápisom a grafitom venuje už vyše desaťročie.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Vandalské nápisy neboli výnimkou ani pred stovkami rokov, objavovali sa na oltároch či sochách svätých. „Ľudia tým vyjadrovali určitú dehonestáciu voči viere ‚tých druhých‘,“ vysvetľuje a dodáva, ako vyzeral vandalizmus kedysi, prečo môžu byť aj grafity kultúrnymi pamiatkami a aký je rozdiel medzi historickými grafitmi a tými dnešnými. Prednášal o tom aj na Detskej univerzite v divadle Aréna.

V jednej ruke pizza, v druhej fixka

Je koniec šesťdesiatych rokov minulého storočia a šestnásťročný Dimitrios prežíva v New Yorku len ďalší pracovný deň. Rozváža pizzu. Nič výnimočné. Napriek tomu o ňom o desiatky rokov neskôr rozpráva celý svet, má podstránku na Wikipédii, dal rozhovor denníku New York Times a inšpiroval sa ním aj film Turk 182!.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V charkovskom kryte žijú stovky ľudí. Mnohí sa nemajú kam vrátiť.

Reportáž z ukrajinského Charkova.


1. júl
Do gulagov odvliekli vyše 7-tisíc obyvateľov Slovenska.

Išlo o tisíce nevinných ľudí, ktorým na príkaz z Moskvy prišili vymyslené obvinenia.


1. júl
Onkologička Zuzana Pribulová.

Problémové sú aj u žien populárne slimky.


29. jún
Zničený dom v Lysyčansku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 5 h
SkryťZatvoriť reklamu