SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Prečo je večne usmiaty Slovák podozrivý

Kde je úsmev znakom hlúposti a kde naopak.

Francúzsky lekár Guillaume Duchenne de Boulogne s mužom, ktorému vyvolal úprimný úsmev na tvári elektrošokmi. (Zdroj: Wellcome Collection)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kútiky úst sú roztiahnuté do širokého úsmevu, ale horné aj dolné zuby sú neprirodzene obnažené, oči sú príliš vypleštené a obočie zdvihnuté.

Jedna z búst slávneho sochára Franza Xavera Messerschimdta z legendárnej série Charakterové hlavy v zbierke Slovenskej národnej galérie pripomína, ako môže vyzerať neúprimný úsmev.

Slávna pieseň Smile – Usmej sa od Nata Kinga Cola odporúča usmievať sa, „aj keď ťa srdce bolí“, aj keď máš strach a si smutný. Americká komička Phyllis Diller zas úsmev trefne nazvala krivkou, ktorá všetko urovná.

Na Slovensku však pôsobí večne usmiaty človek často podozrivo. V Rusku môžete byť so stálym úsmevom na tvári ľahko považovaný za hlupáka, no v Spojených štátoch si naopak so zamračeným výrazom vypočujete odporúčania, aby ste sa ráčili usmiať.

Kľúčom k tomu, prečo je úsmev v USA taký rozšírený, je podľa medzinárodnej štúdie z roku 2015, ktorú cituje magazín The Atlantic, bohaté zastúpenie rôznych národností.

Úsmev na vývoz

Vedci zistili, že tam, kde je populácia rôznorodejšia, ľudia dávajú viac najavo pocity vrátane úsmevu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Možným vysvetlením je, že kde chýba spoločný jazyk alebo kultúrne zázemie, je reč tela potrebnejšia na to, aby ste si získali dôveru iných a podnietili spoluprácu.

Kým obyvatelia Spojených štátov pochádzajú z približne 83 krajín, Čína alebo Zimbabwe majú takmer jednoliatu populáciu. V homogénnejších krajinách sa podľa štúdie častejšie stáva, že úsmev nevyjadruje priateľský postoj, ale nadradenosť.

Američania sa pri svojej ekonomickej expanzii za hranice snažili vyviezť aj kultúru úsmevu, no nie vždy úspešne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Robert Fico.

Smer chce nové referendum s dvoma otázkami.


12 h

Čože tak rozrušilo dve partie urastených vlastencov, aby zabudli na Mazureka, Blahu, Fica a všetko, čo ich spája?


Chuligáni na ihrisku.

Polícia a zväzy majú informačný systém.


14 h
Europoslankyňa Anna Záborská počas tlačovej besedy Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku na tému: prezentácia a zhodnotenie výsledkov prieskumu Eurobarometer.

V parlamentnej demokracii sekulárneho štátu je poslanie od Boha veľmi nevýrazným mandátom.


15 h
Skryť Zatvoriť reklamu