SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Ako si komunisti na Slovensku testovali Víťazný február

Ako vyzerala búrlivá slovenská jeseň v roku 1947.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor: Tomáš Černák / Historická Revue

Akousi generálkou februárového prevzatia moci bola pre komunistov jesenná politická kríza na Slovensku v roku 1947, ktorá však zároveň ukázala, že na mocenský zvrat v celoštátnom meradle pre nich ešte nie je vhodný čas.

Kríza tiež poukázala na prílišný radikalizmus a netrpezlivosť slovenských komunistov, ktorí už v jesenných udalostiach videli rozhodujúce mocenské stretnutie.

Komunisti túto krízu vyvolali zámerne s cieľom zmeniť pomer síl, ktorý nastal po májových voľbách roku 1946 na Slovensku a ktoré KSS prehrala. Demokratická strana (DS) tak obsadila väčšinu postov v Zbore povereníkov i v Slovenskej národnej rade (SNR) a rovnako v orgánoch miestnej správy (národné výbory).

Komunisti ihneď po voľbách začali útočiť na demokratov, za pomoci bezpečnostných orgánov ich obviňovať zo spolupráce s domácimi ľudákmi i ľudáckym exilom a zbierať kompromitujúce materiály.

Scenár protištátneho sprisahania

Dôležitým faktorom však bolo vykonštruovanie tzv. protištátneho sprisahania na pôde VI. odboru Povereníctva vnútra (Štátna bezpečnosť), do ktorého vyšetrovatelia, napojení na KSS, zatiahli i vysokých funkcionárov DS.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V priebehu jesene 1947 bolo spolu zatknutých a vyšetrovaných približne 600 osôb vrátane generálnych tajomníkov DS Miloša Bugára a Jána Kempného, poslanca Jozefa Staška, tlačového referenta v kabinete podpredsedu vlády Jána Ursínyho Otta Obucha i ďalších blízkych spolupracovníkov verejných činiteľov za DS.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľudia sa opaľujú na pláži na španielskom ostrove Malorka.

Počet nakazených rastie, niektoré štáty chcú návrat covid pasov.


4 h
Peter Tkačenko

Štát má možnosť vybrať si, komu pomôže.


2 h
Mesto Rab z vrchu Kamenjak.

Ostrov si obľúbili nudisti.


27. jún
Hadí ostrov po útoku ukrajinským dronom.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 6 ďalší 18 h
SkryťZatvoriť reklamu