SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Psychologička: Dieťa je na piedestáli bôžika, podriaďuje sa mu celá rodina

Gajdošová hovorí o deťoch a rodičoch.

Aj vo výchove platí „zlatá stredná cesta“. (Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Veľa rodičov dnes svoje deti tlačí do výkonov v učení, v športe, v súťažiach, dokonca z nich chcú mať géniov a tých, čo nezlyhávajú. Nájdu sa aj takí, čo sa vo vlastnej rodine k deťom správajú, ako keby boli ich šéfovia. A iní im zase nechávajú príliš veľkú voľnosť a slobodu rozhodovania, bez kontroly a monitoringu, hovorí profesorka EVA GAJDOŠOVÁ z Fakulty psychológie Paneurópskej vysokej školy v Bratislave.

Robili ste so študentmi psychológie výskumy medzi pätnásťročnými adolescentmi, ktorí sa mali vyjadriť k tomu, aký typ výchovy v ich rodine prevláda. Čo ukázali ich odpovede?

Ukazuje sa, že v súčasných rodinách dominuje rozmaznávajúci výchovný štýl, čo znamená, že rodič dáva deťom obrovskú voľnosť, veľkú slobodu rozhodovania, no neurčuje im pravidlá hry ani nekontroluje, či to, čo niekedy zakázal, aj plnia.

V popredí je plnenie potrieb, záujmov, požiadaviek, túžob, prianí dieťaťa. Dieťa je na piedestáli malého bôžika, ktorému sa podriaďuje celá rodina.

Aké dôsledky má na deti táto rozmaznávajúca výchova?

Títo rodičia stále riešia, či dieťa nie je smutné, nešťastné, či mu niečo nechýba. Dieťa dostane všetko, čo chce, a všetci mu v živote pomáhajú, ba mnoho vecí urobia zaň. Keď je však neskôr konfrontované s realitou, zlyháva v nej.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu