SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Liek na záhadnú chorobu hľadali v banánoch. No zabijak sa maskoval inde

Doktori pri pátraní tápali.

Banánová kúra mala v Spojených štátoch veľký úspech. (Zdroj: Profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvojročnej Lindy Thomsonovej dávali v roku 1945 dva týždne života. Trpela hnačkou a vracaním a bola taká slabá, že už nevládala ani chodiť. Až kým jej doktor nepredpísal banánovú diétu.

Verejnoprávna americká stanica National Public Radio (NPR) opísala príbeh ženy, ktorá sa podobne ako stovky iných amerických detí a ich rodičov s nádejou chytila zázračnej kúry na celiakiu.

Hoci ochorenie a jeho prejavy sú známe od čias starovekého Grécka, ešte pred 70 rokmi bola celiakia obávanou a smrteľnou chorobou. Jej príčinu lekári nepoznali.

Detskí pacienti vyzerali ako obete hladomoru s vychudnutými končatinami a nafúknutými bruškami a mnoho z nich na chorobu zomrelo.

Názov celiakia bol odvodený z gréckeho slova „koilia“, ktoré znamená brucho. Lekár Aretaeus z Cappadochie ju pred takmer dvetisíc rokmi nazval „koiliakos“. Bolo to preto, že celiakiu sprevádzajú najmä tráviace problémy, ako sú hnačky, bolesti brucha či nafukovanie. Patrí k nej však aj slabosť, únava či poruchy rastu.

Banány bábätkám

Lindy Thompsonová dostala na lekársky predpis vysokokalorickú bezškrobovú diétu, ktorej základom boli banány. Minimálne sedem denne. K tomu mlieko, tvaroh, mäso a zeleninu. Autorom tohto receptu na uzdravenie bol v roku 1924 americký lekár Sidney Haas.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nápad získal v Portoriku, kde si všimol, že obyvatelia miest trpia týmto ochorením, „kým poľnohospodári, ktorí žijú prevažne na banánoch, ním netrpia vôbec“. Úspešne diétu vyskúšal na niekoľkých chorých deťoch a potom ju naordinoval stovkám trpiacich.

Mal šťastie, že neobsahovala lepok, hoci to bolo len náhodou.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu