SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Kypré tvary, no žiadna tvár. Mohli byť prvou pornografiou aj bohyňami

Praveké venuše stáli na počiatku umenia. Slávnu moraviansku venušu vyoral roľník a venoval ju obchodníkovi za pár fotografií.

Venuše, paleolitické výtvarné prejavy z územia Slovenska. (Zdroj: Jozef Krátky - archív Archeologického ústavu SAV v Nitre)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Niekto si pamätá sklamanie, keď uvidel v parížskej galérii Monu Lisu. Tento malý obraz má byť ten najslávnejší a najtajomnejší na svete?

Iní zažili podobné sklamanie pri pohľade na moraviansku venušu. Taká maličká? No predsa jej históriu sprevádza priam detektívny príbeh zmiznutia za hranice a slávneho návratu.

Každý si ju pamätá zo školských lavíc. Veľké ovisnuté prsia, výrazné pohlavie aj zadok. Nemá hlavu, ruky ani chodidlá a má len sedem a pol centimetra. Ide však o jeden z najstarších prejavov umenia v strednej Európe. Odhaduje sa, že vznikla 22 800 rokov pred naším letopočtom.

„Je to ženský akt par excellence, čistý naturalizmus v pravekom umeleckom stvárnení,“ opisuje profesor archeológie Jozef Vladár veľdielo z mamutieho kla.

Panenka v zásuvke

Vzácnu moraviansku venušu vyoral na poli miestny roľník v lokalite Podkovica v Moravanoch nad Váhom. Na tomto mieste vraj nálezy z praveku pravidelne vyorávali ako zemiaky.

Štefan Hullman-Petrech ju našiel v roku 1925. Podľa portálu Piešťanský denník ju nazval „podľa miestneho nárečia panenkou a odložil v hrnčeku do šupladne v zadnej izbe“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Ktovie, dokedy by tam zostala, nebyť obchodníka a vlastníka papierne v sudetskom Arnau. Podľa publikácie Moravianska venuša historika Pavla Dvořáka išlo o Poliaka Jószefa Gorczinského, ktorý si vo vojnovom období ponemčil priezvisko na Bernhard Germann. Venušu získal od roľníka naozaj lacno. Výmenou za pár fotografií.

Keďže mal pochybnosti, rozhodol sa v roku 1937 overiť pravosť venuše u nemeckého odborníka Lothara Zotza. Ten na Slovensku počas druhej svetovej vojny robil veľké archeologické výskumy.

Germann však krátko pred oslobodením spáchal aj s manželkou samovraždu, a tak soška zostala u archeológa Zotza. V svetoznámom Múzeu človeka v Paríži mu pravosť venuše síce nepotvrdili, no aj tak vystavili jej odliatok.

„Zotz tvrdil, že v Moravanoch nad Váhom našiel úžasné veci, napríklad aj ďalšiu venušu, vysokú viac ako tridsať centimetrov. Nálezy, ktoré posielal do Prahy, sa však vo virvare vojny a po tom, čo Zotz musel nakoniec nastúpiť na front, stratili,“ povedal v roku 2010 pre SME riaditeľ Ponitrianskeho múzea Anton Števko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Až slovenský archeológ Juraj Bárta s manželkou Etelou dosiahli u Zotza v roku 1966 prísľub, že sošku vráti na Slovensko. Tesne pred dohodnutým návratom však náhle zomrel.

Sľub splnila nakoniec jeho asistentka, ktorá venušu osobne priviezla do Archeologického ústavu SAV v Nitre v roku 1967.

Expertízy prírodovedca Floriana Hellera, ktorá definitívne potvrdila, že nejde o falzifikát a soška „bola zhotovená vo veľmi dávnej minulosti“, sa už Zotz nedožil.

Šperky slovenského praveku

Moravianska venuša patrí jednoznačne medzi tie, ktoré podľa profesora Vladára „nie sú „bižutériou“, ale „šperkami“.“

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu