SME

Mala som dieťa v trinástich, bol to šok (reportáž o neplnoletých matkách)

Mamičky, ktoré mali prvé dieťa skôr ako dovŕšili osemnásť rokov, s fotením súhlasili pod podmienkou, že pri fotografiách nebudú uvedené ich mená. Meno mamičky v texte, ktorá je ešte stále neplnoletá, sme na žiadosť jej mamy zmenili. (Zdroj: SME - Gabriel Kuchta)
Mala som dieťa v trinástich, bol to šok (reportáž o neplnoletých matkách)

Namiesto platonických lások riešia plienky, plačúce bábätká a trestné oznámenia. Najviac neplnoletých mám je na východe Slovenska

Namiesto platonických lások riešia plienky, plačúce bábätká a trestné oznámenia. V školskej lavici sedia s bruškami a často celé mesiace netušia, že sú tehotné. A mnohé základnú školu ani nedokončia.

Najviac neplnoletých mám je na východe Slovenska. Regióny, ktoré patria medzi najchudobnejšie na Slovensku, majú aj najvyšší podiel nedospelých mamičiek.

Na Slovensku porodí ročne asi päťdesiat dievčat do štrnásť rokov. Neplnoletých mamičiek je u nás takmer tisícštyristo ročne.

H elena pôsobí drobno a krehko, nie je ťažké si ju predstaviť v školskej lavici a pri detských hrách. Hoci sa často usmieva, keď rozpráva, trasie sa, mädlí si ruky, občas sa jej zlomí hlas. Na otázku, či ešte verí chlapcom, mužom, odpovedá ticho „už nie“ a pozerá sa pritom do zeme.

Môže za to spomienka na jediný večer a na to, čo nasledovalo. Na diskotéke spoznala chlapca. Podobne ako mnohé dievčatá z vylúčených komunít v jej veku, netušila, že sex môže mať aj nepríjemné následky.

Keď sa začala fyzicky meniť, okolie ju podozrievalo, že je tehotná. Neverila. „Menštruáciu som mala každý mesiac. Bola som prekvapená, nečakali sme to,“ hovorí o chvíli, keď jej tehotenský test potvrdil, že je už v šiestom mesiaci gravidity.

Možno by to nebol až taký výnimočný príbeh, keby Helena nemala pri pôrode tesne nad trinásť rokov.

Na prípad, akým je ona, nemá Slovensko ani osobitnú kategóriu. Štatistický úrad eviduje ročne až päťdesiat dievčat, ktoré porodia do štrnástich rokov. Niektoré matky nedovŕšia ani tento vek a na svet už privedú dieťa.

Namiesto tričiek s Hello Kitty, platonických lások a školy riešia plienky a plačúce bábätká. Sú často v základnej škole a mnohé už štúdium nedokončia.

Hoci celkovo počet neplnoletých mamičiek za posledných 22 rokov na Slovensku mierne klesol, tých najmladších do štrnásť rokov pribúda. Je ich o tretinu viac než v roku 1993.

Má 35 rokov a už je babka

V rodinnom domčeku v Dobšinej, ktorému na prednej fasáde kraľuje nápis Detstvo deťom a ktorý niekoľkokrát do týždňa otvára dvere pre rodiny neplnoletých matiek, pobehuje okolo Heleny jej zvedavá a zhovorčivá dcérka.

Keď svojmu chlapcovi povedala, že je tehotná, odsekol, že dieťa nie je jeho. Ani dnes sa k dcérke nehlási. Aj on bol neplnoletý, keď ju splodil, mal pätnásť alebo šestnásť rokov.

„Mala som šok v tom šiestom mesiaci, že budem s deckom sama.“ Na dieťa sa netešila. Zmierila sa s tým, až keď už bola dcérka na svete.

„Zrazu bolo všetko iné. Večer som s ňou musela byť hore, von som musela chodiť všade s ňou. Už nemôžem chodiť s kamarátkami von. To mi najviac chýba.“

Keďže Helena musela chodiť do školy, na dieťa mala čas len večer. Išla s dcérkou na prechádzku a späť domov. Inak sa o ňu starala jej mama.

Malá preto volá „mama“ nielen svoju skutočnú mamu, ale aj babku. Tá je vo veku, keď dnes mnohé ženy majú ešte len malé deti, nie vnúčatá. Má tridsaťpäť rokov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracovala okrem iného ako korešpondentka medzinárodnej tlačovej agentúry AFP, v anglickej sekcii rozhlasu Radio Slovakia International, ako aj na slovenskom ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Okrem toho absolvovala stáž v tíme hovorcu Európskeho parlamentu v Bruseli. V denníku SME pracovala už počas štúdia v regionálnej sekcii Bratislava, neskôr na zahraničnom oddelení. Dnes píše pre magazíny SME Víkend a TV Oko.

Čítajte ďalej

Deti z Namíbie prišli do Považskej Bystrice v septembri 1989. Spoznávali Slovensko, slovenčinu aj lásku.

Naši černoškovia. Tak volali deti z Namíbie, ktoré prišli do Považskej Bystrice

U nich zúrila vojna, u nás padal komunizmus. O neznámej kapitole dejín pátrala antropologička.


21. mar
Erik Jan Hanussen na seanse v dobovej knihe, scéna z jeho Paláca okultizmu.

Hodili ho do priekopy a obžrala ho divá zver. Prečo zavraždili Hitlerovho jasnovidca?

Okultista Hanussen vedel priveľa a k nacistom mal príliš blízko.


15. mar
Filozof Ivan Buraj z Katedry filozofie a dejín filozofie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského.

Filozof Buraj: Neexistuje nič také ako alternatívna pravda. Je to lož, ktorá sa za pravdu vydáva

Lož býva vábivá, ale demagógia je cestou k tyranii, hovorí.


9. mar
Fotografie zo spisu Antona Srholca. Zatkli a odsúdili ho len zato, že chcel študovať.

Keď ľudia pri mučení kričali, na chodbe púšťali z platní ľudovky, spomínal na Leopoldov väzeň Srholec

Komunistický puč vo februári 1948 naplnil väznice tisíckami nevinných obetí.


20. feb
Deportácie v Stropkove v máji 1942, gardisti sa počas nich zabávajú a týrajú Žida Leiba Bauma.

Príde marec, príde apríl, a transporty budú pokračovať. Zo Slovenska chceli vyviezť všetkých Židov

Alexander Mach chcel v deportáciách pokračovať aj v roku 1943, až do posledného Žida.


24. jan
SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu