SME
Nedeľa, 4. december, 2022 | Meniny má Barbora, Barbara

Mal rovnakú chorobu ako Hawking. Celý svet sa spojil, aby mu pomohol

Čišovský mal výbornú kariéru.

Marián Čišovský bol oporou Viktorie Plzeň a dostal sa aj do siene slávy španielskeho veľkoklubu FC Barcelona. (Zdroj: ČTK)

Marián Čišovský zomrel v nedeľu 28. júna 2020. Štatistické údaje v texte nie sú aktualizované, zodpovedajú termínu, kedy bol pôvodne uverejnený.

Je 15. marca 2018, sedem hodín večer, Plzeň. Futbalisti západočeského klubu majú šancu postúpiť medzi osem najlepších tímov Európskej ligy.

Hodinu pred zápasom sa po meste potulujú tisíce fanúšikov. Všetci idú jedným smerom. Na štadión.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nad hlavami nesú modro-červené šály, fúkajú do vuvuzel, krútia rapkáčmi a spievajú hymnu Ať stále vítězí Viktoria, góly ať dává, góly ať střílí.

Spieval by ju aj bývalý slovenský reprezentant a obranca Viktorie Plzeň Marián Čišovský, lenže nedá sa. Štyri roky trpí amyotrofickou laterálnou sklerózou a musí sa premáhať, aby vyslovil aspoň zopár viet.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väzni vlastného tela

Pacientom s touto diagnózou každý deň chabnú svaly, nevládzu ani rozprávať, prehĺtať či dýchať a postupne môžu hýbať iba očami. Aj keď stále myslia, počujú a vidia, sú uväznení vo vlastnom tele, ktoré nedokážu využiť.

Nakoniec im prestávajú slúžiť aj pľúca, až zomierajú udusením.

Nevyliečiteľnou chorobou trpel aj výnimočný vedec Stephen Hawking a do povedomia sa ju snažila dostať kampaň Ice Bucket Challenge. Na facebooku vtedy zverejnilo 17 miliónov ľudí video, ako sa polievajú ľadovou vodou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zapojili sa prezidenti, celebrity aj obyčajní ľudia. Voda však uschla a s ňou aj povedomie o ALS.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Dodnes na chorobu neexistuje nijaký účinný liek, diagnóza nemá žiadnych preživších a situáciu komplikujú aj úrady a poisťovne.

Na Slovensku bolo podľa troch najväčších zdravotných poisťovní v minulom roku 8714 poistencov s týmto ochorením a pridruženými diagnózami.

S ALS žije aj futbalista Marián Čišovský. Mal pred sebou veľkú kariéru, verdikt lekárov ju však rozbil na kusy. Po operácii kolena sa na trávnik už nevrátil.

No nebyť tejto krízy, nikdy by sa neukázala sila lásky, ktorou je doteraz obklopený.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu