SME
Pondelok, 4. júl, 2022 | Meniny má Prokop

Bývalý agent: Od talianskej mafie hrozia okrem vraždy novinára aj ďalšie veľké riziká

Keby mal Kaliňák v sebe čo i len trochu cti, rezignuje oveľa skôr, hovorí bývalý český agent Karel Randák.

Ilustračné foto. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor:Ivan Haluza / Trend

Pre české bezpečnostné zložky pracoval vyše 15 rokov a dotiahol to v nich až na hodnosť generála. Neskôr však začal bez krytia polície odhaľovať korupčné kauzy pre český Nadačný fond proti korupcii, ktorý vytvorili verejne uznávaní českí podnikatelia. Karel Randák spoznal pritom aj prostredie investigatívnej žurnalistiky.

Ako na vás ako bývalého bezpečnostného agenta zapôsobilo to, že v strednej Európe došlo k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, a to pravdepodobne pre jeho prácu? Čo to vypovedá o zmenách v spoločnosti i v samotnom podsvetí?

To, že tu bol zavraždený novinár, nebolo úplne neočakávané, lebo k niečomu takému sa schyľovalo už od 90. rokov. Veď napokon ajv Česku bola objednaná, no našťastie odhalená a prekazená, vražda novinárky Sabiny Slonkovej. Až donedávna nedošlo v našich krajinách k vražde novinára zrejme aj preto, že to tu plánovali miestne živly.

A to, samozrejme, nie je to isté, ako keď to naplánuje talianska mafia, ktorá mohla odstrániť Jána Kuciaka. Toto je už o niečom inom. Zahraničné mafie sú v tom oveľa zbehlejšie, majú s takýmito praktikami dlhoročné skúsenosti. Na tejto vražde ma prekvapilo, že spoločne s novinárom bola zavraždená aj jeho partnerka. Organizovaný zločin nezvykne odstraňovať aj iných ľudí okolo svojho cieľa. Skôr by si ho vyhliadli osamote. Takto to pôsobí ako niečo osobné. Ale páchateľom mohlo ísť práve o to, aby zmiatli vyšetrovateľov, že za tým nemusela byť iba práca Jána Kuciaka.

Môže byť táto vražda aj prejavom toho, že po mnohých nepotrestaných ekonomických kauzách sa podsvetie už neobáva ani vraždiť novinárov, ktorí na finančne podvody upozorňujú? Zapríčinili teda tento stav aj politici, ktorí odhalenia novinárov často ignorovali či dokonca dehonestovali?

Rozhodne to tak teoreticky môže byť. Osobitne ak tie väzby medzi slovenskými politikmi a talianskou mafiou na východnom Slovensku sú také pevné, ako naznačovali médiá. Ak mafia vníma, že politici sú schopní ovplyvňovať vyšetrovania polície v ich prospech, tak naozaj o to skôr sa môže uchýliť aj k vražde. Aj v kriminálnom prostredí platí, že s jedlom rastie chuť. Ak si niečo podsvetie dovolí a prejde mu to, tak si nabudúce dovolí zasa o niečo viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Mafia sa začína cítiť beztrestne a pácha aj najťažšie zločiny. Či to takto bolo aj na Slovensku, samozrejme, neviem, ale to, čo bolo zverejnené okolo väzieb tých Talianov na slovenských politikov, k tomu rozhodne zvádza a mohlo to tak byť. A to, že politici i polícia musia brať kauzy, na ktoré upozorňujú médiá, oveľa vážnejšie, ako sa to deje, je úplne samozrejmé.

Veľa Slovákov si mysli, že nielen vražda Jána Kuciaka, ale aj mnohé iné veľké kauzy budú vyšetrené a potrestané až po odchode ministra vnútra Roberta Kaliňáka i premiéra Roberta Fica. Obaja síce po tlaku odstupujú, no s vysvetlením, že nepochybili a ide im iba o upokojenie spoločenskej situácie. Môžu podľa vás svoje už dlhšie medializované prepojenia na ľudí podozrivých z daňových podvodov a najnovšie aj na taliansku mafiu takto zľahčovať? Sú tieto väzby pre krajinu nebezpečne?

Pre mňa je absolútne nepochopiteľné, prečo minister Kaliňák neodstúpil už oveľa skôr. Keby ten človek mal v sebe čo i len trochu cti, rezignuje oveľa skôr, ako sa to reálne stalo. Politik nemá čakať, až sú proti nemu nejaké jasné dôkazy, že bol s niečím priamo spojený.

Už len to, že vôbec došlo na Slovensku k vražde novinára, malo byť pre ministra vnútra signálom na okamžité vyvodenie osobnej zodpovednosti. Pripomínam: okamžite. V našich krajinách sa to však, bohužiaľ, medzi politikmi nenosí. A čo sa týka pána premiéra Fica, tak keď som videl tú jeho slečnu poradkyňu [Mária Trošková], ktorá mala väzby aj na Talianov spájaných s mafiou, nedokázal som si predstaviť, čo takáto dievčina mala vlastne radiť premiérovi v oblasti zahraničnej politiky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale ja si teda poradcu premiéra predstavujem úplne inak. Ale teraz vážnejšie – to, čo počujeme, teda že okolo slovenského premiéra sa pohybujú, či donedávna pohybovali, ľudia s väzbami na pochybných talianskych podnikateľov z východu Slovenska, presne pripomína postupy talianskej mafie – mať ľudí na kľúčových miestach. A z toho pre Slovensko vyplývajú ešte väčšie bezpečnostné riziká, ako sú vraždy novinárov. I keď, samozrejme, už to je veľká tragédia.

Aké sú tie väčšie riziká?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu