SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Kto ryžuje na agrodotáciách v EÚ? Šľachta, mafia, šejkovia

Ako sa dotačná schéma stala nástrojom na získavanie peňazí.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/Michal Svítok)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor:Eva Mihočková / Trend

Zneužívanie zastaranej európskej politiky agrodotácií je veľký biznis úzkej skupiny vyvolených firiem nielen na Slovensku.

Podľa oficiálnych európskych štatistík poberá 80 percent priamych platieb v EÚ len 20 percent farmárov. Priznáva to samotná Európska komisia a pripúšťa, že niekde je problém.

V roku 2015 si takmer tretinu všetkých priamych platieb v EÚ v objeme 14 miliárd eur rozdelilo len 131-tisíc subjektov. V Európskej únii pritom aktívne farmárči takmer 14 miliónov poľnohospodárov, ktorí si môžu priame platby nárokovať.Vyplýva to z čísiel Generálneho riaditeľstva pre poľnohospodárstvo EÚ.

Nezávislé hodnotenie efektívnosti týchto platieb sa pritom nevykonáva a so zachovaním systému štedrého dotovania počíta naďalej aj aktuálne pripravovaná reforma Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP).

Aristokratický biznis

Pätinu firiem v prvej stovke najväčších britských poberateľov agrodotácií EÚ vlastní šľachta. Patrí sem napríklad statok kráľovnej Alžbety II. Sandringham Farms, ktorý takto získal viac ako pol milióna libier.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu